Посольство України в Турецькій Республіці

, Київ 08:15

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною і Туреччиною

У сфері освіти

У сфері освіти

Співробітництво між Україною і ТР в галузі освіти здійснюється на основі Угоди про співробітництво між Міністерством освіти України та Міністерством національної освіти і Ради вищої освіти Турецької Республіки, підписаної 21 травня 1998 року.

Важливим результатом розвитку співпраці з ТР в освітній сфері в 2017 р. стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в сфері вищої освіти між РВО ТР та МОН України в рамках візиту Прем’єр-міністра та Міністра освіти України до ТР 14 березня 2017 р. 

У лютому 2017 р. на базі Інституту ядерних досліджень Анкарського університету проведено Українсько-турецький науково-практичний семінар з питань освіти та співпраці в сфері атомної енергетики за участі понад 200 спеціалістів, в ході якого представлено освітні можливості українських вищів в сфері атомної енергетики, обговорено перспективи співробітництва між регуляторними органами України і ТР, встановлено робочі контакти між українськими і турецькими університетами з метою подальшого укладання двосторонніх протоколів про співпрацю. У вересні 2017 р. в рамках візиту турецької делегації до України відбулися візити до навчально-тренінгового центру на базі ЗАЕС та Інституту ядерних досліджень НАН України, підписано протоколи про співпрацю між Анкарським університетом та Одеським національним політехнічним університетом і Київським політехнічним інститутом.
Важливим результатом підписання Меморандуму стало відкриття першої в ТР спеціальності «українська мова та література» на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету. Наразі на кафедрі працює два українських викладача, перший набір – 18 студентів. 27 березня ц.р. Міністр освіти і науки Л.М.Гриневич взяла участь в офіційній церемонії відкриття кафедри української мови і літератури на базі Стамбульського університету спільно з Головою Ради вищої освіти Є.Сарачем.

У рамках візиту Президента ТР Р.Т.Ердогана до України 9 жовтня 2017р. підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України ім. Г.Удовенка при МЗС України та Дипломатичною академією МЗС ТР, домовлено про регулярні програми стажування українських дипломатів на базі ДА МЗС Туреччини. Перша програма, в якій взяли участь 10 дипломатів МЗС України, а також представники зовнішньополітичних департаментів АПУ, КМУ та ВРУ,  успішно відбулася 12-18 березня 2018 р.

Інтенсивно розвивається співробітництво між ВНЗ двох країн. Зокрема, в 2017 р. підписано низку двосторонніх протоколів про співпрацю між українськими і турецькими університетами, вдвічі збільшилася кількість турецьких студентів, що навчаються в Україні (близько 1300 студентів в 2017 р. в порівнянні з 775  студентами за 2019 рік). Активно розвивається співпраця між університетами в рамках програм «Мевляна», «Ерасмус» та «Ерасмус+». Слід очікувати, що ця тенденція матиме продовження і в 2018 році.

У сфері культури

Співробітництво між Україною і Туреччиною в культурно-гуманітарній сфері здійснюється на основі Угоди між Урядом України та Урядом Турецької Республіки про співробітництво в галузі культури від 27 листопада 1996 року та Програми співробітництва між Урядом України і Урядом Турецької Республіки від 22 грудня 2011 року.

За останні роки українсько-турецьке співробітництво в галузі культури набуло значного розвитку. В Туреччині регулярно проводяться концерти українських акторів, виставки українських художників, на турецькому телебаченні демонструються програми, присвячені українській культурі. Щороку представники українських фольклорних танцювально-мистецьких колективів беруть участь в міжнародних конкурсах та фестивалях в ТР.

Протягом 2017 року реалізувало низку важливих проектів, зокрема українсько-турецький арт-проект «Орнаментальна ДНК» (6-29 жовтня, м.Анкара), представлено експозицію «50 винаходів, що Україна подарувала світу» (15-27 січня, м.Стамбул; 3-7 квітня, м.Анталья; 10-17 травня, м.Мармарис; 29 червня – 30 липня, м.Бурса; 14 вересня, м.Анкара; 2-30 листопада, м.Карабюк), відбулися виставки відомого українського художника І.Марчука (21-30 червня та 19 вересня – 19 листопад, м.Анкара; 1-15 липня, м.Анталья), фотовиставка кримськотатарської фотографки Е.Зіятдінової «За кордон» (24 та 25 лютого, мм.Анкара та Ескішехір; 13 березня зазначена фотовиставка була відкрита в Культурному центрі Великих національних зборів Туреччини Прем’єр-міністром України).

Україна долучалася до низки міжнародних фестивалів, що проводилися в Туреччині (22 та 23 квітня 2017 року Дні українського анімаційного кіно, 12 квітня 2017 року виступ Національного камерного ансамблю «Київські солісти», 3 грудня 2017 року виступ відомого піаніста українського походження Л.Мельника).

У 2017 році створено та юридично оформлено низку осередків громади: ГО «Чорноморська асоціація українців» (м.Самсун), ГО «Української культури і солідарності» (м.Мармарис), ГО «Українська культурно-мистецька спілка» та ГО "Середземноморська спілка українців" (м.Анталья), ГО «Українська спілка» (м.Анкара) та ін. Створено Координаційну раду українських громад при Посольстві, до складу якої увійшли всі українські громади, представлені в ТР, а також кримськотатарські організації.

За підтримки Посольства створено українські суботні школи в Анкарі, Анталії та Мармарисі, а також започатковано роботу в інших містах. Проводилися заходи щодо відзначення національних свят та важливих дат в українській історії, а саме: Дня незалежності України, Дня Конституції, вшанування пам’яті жертв Голодомору та Героїв Небесної Сотні, роковин окупації Криму, відбулися Шевченківські дні, а також святкування Міжнародного дня вишиванки.