Посольство України в Турецькій Республіці

, Київ 23:39

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною і Туреччиною

У сфері освіти

У сфері освіти

Співробітництво між Україною і Туреччиною в галузі освіти здійснюється на основі Угоди про співробітництво між Міністерством освіти України та Міністерством освіти та Радою вищої освіти Турецької Республіки, підписаної 21 травня 1998 р.

Інтенсивно розвивається співробітництво між ВНЗ двох країн, основу якого складають двосторонні угоди між університетами. Наразі вже понад 15 ВНЗ України і Туреччини налагодили співробітництво і підписали відповідні угоди. Зокрема, такі угоди укладено між Національним технічним університетом «КПІ» і Близькосхідним технічним університетом (м.Анкара); КНУ ім. Т.Шевченка і КНЕУ ім. Вадима Гетьмана та Університетом Газі (м.Анкара); Львівськими державним медичним університетом, Національним університетом ім. І.Франка та Стамбульським університетом; Сумським державним університетом та Університетом Мугли; Українським авіаційним університетом та Ескішехірським університетом; Національною академією МВС України та Поліцейською академією ТР; ОНУ ім. І.І.Мечникова, Південноукраїнським педагогічним університетом ім. К.Д.Ушинського (м.Одеса) та Університетом Фатіх (м.Стамбул); ОНУ ім. І.І.Мечникова та Університетом 18 березня (м.Чанаккалє); ЛНУ ім. Т.Шевченка та Середземноморським університетом (м.Анталья).

В жовтні 2014 р. підписано Протокол про співпрацю між Національною академією державного управління при Президентові України (НАДУ) та Інститутом публічної адміністрації Туреччини та Близького Сходу (м.Анкара). Наразі між двома ВНЗ започатковано програму обміну студентів.

В контексті розвитку контактів між дослідницькими центрами та науковими установами двох країн в жовтні 2015 р. було підписано Протокол про співробітництво між Інститутом сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України та Центром стратегічних досліджень Близького Сходу (м.Анкара). В рамках співпраці передбачено регулярне проведення низки «круглих столів», наукових конференцій, видання спільних публікацій, двосторонні візити наукових співробітників з метою обміну досвідом тощо.

Важливим і перспективним виміром є співпраця у галузі наукового обміну. В кінці 2013 р. на рівні Ради вищої освіти ТР, у взаємодії з Міністерством національної освіти ТР, започатковано міжнародну програму обміну студентами та викладачами «Мевляна». Значну роль в розвитку українсько-турецьких відносин в гуманітарній сфері відіграє Агенція зі співробітництва та розвитку Туреччини («ТІКА»), а також Фонд ім. Юнуса Емре. Головними напрямами діяльності цих державних агенцій в сфері освіти є поширення вивчення турецької мови, історії та культури в іноземних державах, в т.ч. Україні. Зокрема, в рамках проекту «Тюркологія» Фондом ім. Юнуса Емре були підписані протоколи про співробітництво з відділенням тюркології Інституту філології КНУ ім. Т.Шевченка.

23 травня 2016 р. делегація Ради вищої освіти (РВО) ТР на чолі з Головою РВО проф. Є.Сарачем здійснила одноденний візит до України, в рамках якого провела ряд зустрічей. Зокрема, під час візиту відбулася зустріч проф. Сарача з Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич, Першим віце-президентом НАН України А.Наумовцем, Ректором КНУ ім. Т.Шевченка Л. Губерським, Ректором НТУУ "КПІ" М. Згуровським, В.о. Ректора Національного авіаційного університету В. Марченком. В рамках проведених зустрічей було досягнуто домовленостей щодо необхідності підписання Меморандуму про взаєморозуміння між РВО ТР та МОН України з метою виведення двосторонніх відносин в стратегічно важливих сферах ядерних технологій, авіації та космосу на міжвідомчий рівень.

У сфері культури

Співробітництво між Україною і Туреччиною в культурно-гуманітарній сфері здійснюється на основі Угоди між Урядом України та Урядом Турецької Республіки про співробітництво в галузі культури від 27 листопада 1996 року та Програми співробітництва між Урядом України і Урядом Турецької Республіки від 22 грудня 2011 року.

За останні роки українсько-турецьке співробітництво в галузі культури набуло значного розвитку. В Туреччині регулярно проводяться концерти українських акторів, виставки українських художників, на турецькому телебаченні демонструються програми, присвячені українській культурі. Щороку представники українських фольклорних танцювально-мистецьких колективів беруть участь в міжнародних конкурсах та фестивалях в ТР.

В різний час в культурних заходах, присвячених поширенню української культури в ТР, брали участь провідні українські мистецькі колективи: балет Національної опери України ім. Тараса Шевченка, Національний симфонічний оркестр України, Національний театр російської драми ім. Лесі Українки, Український народний хор ім. Григорія Верьовки, Національний академічний ансамбль танцю України ім. П.П.Вірського. Важливим елементом співробітництва в сфері культури і мистецтва між двома країнами стало проведення перших в історії сучасних українсько-турецьких відносин Днів культури України в ТР у вересні 2013 р.

26 лютого 2016 р. в м.Анкара спільно з Посольством Канади в Туреччині проведено Вечір української і кримськотатарської культури. Захід пройшов за широкої участі представників іноземних дипломатичних представництв.

 23 травня 2016 р. вперше в історії турецької державної телерадіокомпанії ТРТ вийшла в ефір годинна передача «Музичний аташе», присвячена українській та кримськотатарській музичній культурі. Зокрема, в ефірі прозвучали кращі зразки національної класичної музики та народних пісень, а також виступ переможниці конкурсу Євробачення-2016 Джамали «1944». 

24-29 травня 2016 р. в рамках міжнародного кінофестивалю "Без обмежень" відбувся показ фільму українського режисера  Мирослава Слабошпицького "Плем'я" за участі головної героїні стрічки Яни Новікової.

 2-5 червня 2016 р. в м.Даламан (провінція Мугла) відбулися Дні української культури за участі відомих українських митців, письменників, режисерів, дизайнерів та журналістів.

8 червня 2016 року у рамках міжнародного фестивалю з нагоди місяцю Рамазан на центральній площі району Кечіорен м.Анкари відбулося урочисте відкриття Павільйону культури «Україна-Крим» за участі меру Кечіорена та святковий концерт українських пісень та кримськотатарських танців.

6-7 вересня 2016 р. в м.Стамбул пройшли Дні Української культури, в рамках яких було представлено туристичний і культурний потенціал мм. Одеси та Львова. Ключовими елементами Днів культури були виступи творчих колективів – танцювального гурту «Кадинджа», тріо бандуристок «Мальви», співачок Н.Папазогло та Н.Деніз (м.Одеса) і фолк-бенду «Бурдон» (м.Львів). Окрім того, в рамках заходу було організовано фотовиставку «Міста України», проведено виставку виробів народної творчості, опубліковано тематичне друковане видання.

Значну роль у розвитку культурних зв’язків відіграють культурні осередки української громади в ТР. В м.Анталія  активно діє громадська організація «Українська родина». Зокрема, з нагоди 25-річниці Дня незалежності України за сприяння "Української родини" організовано святковий концерт українських пісень та танців. 

Окрім того, при Посольстві України в м.Анкара функціонує «Український клуб», який слугує дискусійним майданчиком для представників української та кримськотатарської діаспор. В рамках діяльності «Українського клубу» регулярно проводяться творчі зустрічі з відомими українськими митцями, письменниками, кінорежисерами, а також обговорюються актуальні питання українсько-турецьких відносин.

Популяризації української культури в Туреччині значною мірою сприяє і діяльність Товариства українсько-турецької дружби, яке відновило свою роботу в 2014 р. з метою сприяння реалізації спільних проектів в культурно-гуманітарній сфері та проведенню масових культурних заходів за участю представників України і Туреччини, зокрема і кримськотатарської діаспори.