Посольство України в Турецькій Республіці

, Київ 23:33

Науково-технічне співробітництво між Україною і Туреччиною

Розвиток співпраці в науково-технологічній сфері є одним з важливих елементів взаємин між Україною і Турецькою Республікою (ТР) в контексті наповнення практичним змістом  нинішніх відносин у форматі стратегічного партнерства.

Висока динаміка інноваційного розвитку ТР, забезпечена завдяки суттєвому збільшенню обсягів фінансування та реалізації масштабних міжнародних проектів, може стати вагомим механізмом підтримки сектору досліджень і розвитку нашої держави.

Для цього створені відповідні передумови, зокрема сформована розвинута договірно-правова база двостороннього науково-технічного співробітництва (у 2007 році набула чинності рамкова Угода про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору, а у 2009 році – Угода між Урядом України та Урядом ТР про співробітництво у галузі науки та технологій).

Взаємодія між Україною та ТР у науково-технічній сфері здійснюється у межах Українсько-турецького комітету з питань науково-технічного співробітництва, шосте засідання якого відбулося 26 грудня 2012 року у Києві.

Між установами України та ТР на двосторонній основі спільні наукові дослідження виконуються у сфері інформаційних технологій, мікроелектроніки, фізики напівпровідників, матеріалознавства, енергетики та екології Чорного моря. Окремі спільні проекти реалізуються на багатосторонній основі – у рамках Сьомої програми ЄС, а також по лінії ОЧЕС.

Важливим елементом стратегічного співробітництва між Україною та ТР має стати подальший розвиток співпраці в аерокосмічній сфері, для чого також існують відповідні передумови. Зокрема, реалізація масштабної програми розвитку аерокосмічного комплексу є одним з пріоритетних напрямків довгострокової програми турецького Уряду «Цілі-2023», приуроченої до 100-річчя утворення Республіки. Вона стосується, серед іншого, створення національної бази у сфері дослідження та використання космічного простору, розвитку місцевого науково-технологічного потенціалу та спрямування його на максимальне використання власних виробничих потужностей.

Турецька сторона вважає Україну перспективним партнером у аерокосмічній сфері з урахуванням технологічного та інтелектуального потенціалу нашої держави, а також попередніх результатів двосторонньої взаємодії у цій сфері. При цьому, однією з важливих цілей турецької сторони є отримання українських технологій.

У 2007-2008 рр. було виконано спільні роботи (Дніпропетровський національний університет, ДКБ «Південне» – Середньосхідний технічний університет, підприємство оборонно-промислового комплексу Туреччини «ROKETSAN A.Ş.») у сфері проектування, розробки, виготовлення та тестування макету ракетного двигуна (сума контракту – 0,5 млн. дол. США).

У 2007-2010 рр. успішно реалізовано два проекти між ДКБ «Південне», підприємствами «Укроборонпрому» та турецькими компаніями «ROKETSAN A.Ş.» та «DORMAK»  у сфері аналізу варіантів розробки і запуску космічного апарату, а також створення ракетного комплексу на базі балістичної ракети (сума виконаних контрактів склала 0,3 млн. дол. США). У 2011 році було виведено на орбіту супутник турецького виробництва «РАСАТ» (запуск здійснено компанією «Космотрас» з використанням ракети-носія «Дніпро»). Розвивалася співпраця на міжуніверситетському рівні (по лінії Дніпропетровський національний університет – Середньосхідний технічний університет) у сфері розробки ракетних двигунів.

Наразі найбільш важливим та масштабним напрямком українсько-турецької взаємодії у космічній сфері є проект створення Центру запуску ракетоносіїв наземного базування (космодром) для виведення на орбіту турецьких військових та цивільних супутників. Передбачається, що українська сторона забезпечить створення ракети та відповідного технологічного обладнання для системи запуску, а турецька сторона здійснить будівництво космодрому.

Продовжуються українсько-турецькі контакти у галузі авіабудування. На нинішньому етапі турецька сторона  вивчає можливі формати співробітництва турецьких компаній з ДП «Антонов» у рамках турецької програми створення середньо-магістрального регіонального літака. Турецькій стороні запропоновано концепцію з проектування і виробництва в ТР (із залученням виробничих потужностей українських підприємств) турбореактивних пасажирських регіональних літаків на базі Ан-158/Ан-178. 9 жовтня 2013 р. у рамках Третього засідання Стратегічної ради високого рівня, була проведена презентація українського літака Ан-158. У заході взяли участь Прем’єр-міністр ТР Р.Т.Ердоган, Міністр транспорту, мореплавства і зв’язку ТР Б.Йилдирим, представники авіаційних компаній та профільних установ.  

Українсько-турецька Міжнародна лабораторія високих технологій (м.Гебзе), яка функціонує на базі Науково-дослідного центру «Мармара»є ефективним механізмом поєднання потенціалу науковців двох країн. Лабораторія успішно виконала ряд проектів та побудувала полігон для випробувань прикладного характеру.

Результати розробок Лабораторії можуть бути використані для створення бронежилетів нового покоління, приладів для виявлення людей у завалах після землетрусів (з отриманням даних щодо їх пульсу та дихання); рентгенів, які не здійснюють шкідливого впливу на організм людини; медичних апаратів для виявлення ракових пухлин та аналізу здоров’я людини; засобів контролю та перевірки автентичності купюр; засобів розпізнавання людини по долоні (замість зняття відбитків пальців) тощо. У 2010 році було значно розширено інфраструктуру Міжнародної лабораторії високих технологій, яка оснащена унікальним обладнанням. Це створює умови для проходження стажування та виконання наукових досліджень.

Спільні наукові дослідження між установами України і ТР на двосторонній основі виконуються у сфері інформаційних технологій, мікроелектроніки, фізики напівпровідників, матеріалознавства, енергетики та екології Чорного моря. Окремі спільні проекти виконуються на багатосторонній основі в рамках програм ЄС, а також по лінії ОЧЕС.

Наприклад, Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України співпрацює з Університетом Докуз Еулул; Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України з Університетом Бількент; Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України з Університетом Мустафа Кемаль; Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України з Університетом Ейдж; Інститут фізики НАН України з Університетом Йузунку ; Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України з Сінопським університетом; Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України зі Стамбульським технічним університетом; Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України зі Самсунським університетом (Сіноп).

Ряд установ НАН України продовжують активну науково-технічну співпрацю з турецькими партнерами в рамках міжінститутських угод, а саме: Інститут математики НАН України з Середньо-східним технічним університетом (м. Анкара) та університетом Сабанджі, Інститут прикладної математики і механіки НАН України з Мерсінським Університетом, Інститут механіки ім. С.П.Тимошенка НАН України з Їлдізьким технічним університетом, Інститут радіофізики та електроніки НАН України з Бількентським університетом, Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України з Бількентським університетом, Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України та Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України з Університетом Ейдж, Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України з Їлдізьким технічним університетом, Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України з Інститутом морських досліджень (м. Ердемлі) та з Сінопським університетом.

Плідно співпрацює з установами Туреччини Відділення морської геології та осадчого рудоутворення Національного науково-природничого музею НАН України. Тісному співробітництву сприяє взаємна зацікавленість у проведенні спільних геологічних і геофізичних досліджень Чорного моря з одержанням практичних результатів у галузі вивчення грязьового і газового вулканізму в Азовсько-Чорноморському регіоні в аспекті екологічних проблем та проблем безпеки міжнародного мореплавства, підводних транспортних систем (нафто- та газопроводи, кабельні оптико-волоконні системи передачі інформації тощо). Ведеться активний пошук і вивчення джерел енергоносіїв глибинних районів моря (в рамках дослідження газового вулканізму), чому сприяють цінний досвід та налагоджені міжнародні зв’язки щодо організації морських досліджень турецькими вченими, як на двосторонній, так і на багатосторонній основі в рамках виконання проектів Європейського Союзу, ЄБРР, ОЧЕС тощо.

Установи НАН України та наукові організації Турецької Республіки співпрацюють в рамках ОЧЕС за такими пріоритетними напрямками науково-технічного співробітництва як сейсмологія, захист навколишнього природного середовища, біорізноманіття Чорного моря, екологічно чиста енергетика, моніторинг та очищення води.

На виконання положень Угоди між КМ України та Урядом ТР про співробітництво в сфері дослідження та використання космічного простору окрема увага приділяється розвитку двосторонньої співпраці в аерокосмічній сфері. На даний час створено відповідні передумови для активізації взаємодії у цій сфері.