Портал в режимі тестування та наповнення
Вступне слово Посла України у Туреччині С.В.Корсунського під час круглого столу на тему «Україна у трикутнику ЄС-Росія-ТР»
Опубліковано 25 жовтня 2010 року о 12:24

Вступне слово Посла України у Туреччині С.В.Корсунського під час круглого столу на тему «Україна у трикутнику ЄС-Росія-ТР» у Турецькому центрі міжнародних відносин та стратегічного аналізу «ТЮРКСАМ»  

31 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Це перші вибори, які проводитимуться після обрання у лютому цього року Президентом України В.Ф.Януковича та формування нового уряду нашої держави. У турецькій пресі вже з’явилися критичні публікації на цю тему, зокрема, йдеться про те, що «українці готові торгувати своїми голосами». Хотів би відразу наголосити: українці голосами не торгують. Ми живемо у демократичній державі, це давно визнано у світі й не підлягає сумніву. Ніхто крім власне виборців не впливатиме на їх вибір.

Водночас хотів би наголосити, що протягом останнього часу в Україні відбулися зміни у внутрішньополітичній ситуації і, відповідно, у зовнішньополітичному курсі. Зокрема, було прийнято новий закон «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики України». Цим законом передбачена певнатрансформація зовнішньої політики України, яка, як і в Туреччині, є фактором внутрішньої політики. Слід наголосити: нинішнє керівництво України прагне проводити прагматичний, стабільний та передбачуваний зовнішньополітичний курс, розвиваючи конструктивну співпрацю з усіма партнерами, з врахуванням, у першу чергу, наших національних інтересів. Відійшло у минуле протипоставлення наших відносин з США та ЄС відносинам з Росією, з’явилися нові важливі вектори, серед яких хотів би відзначити Китай та Туреччину.

Нашою стратегічною метою залишається подальша інтеграція до ЄС, з яким триває складний, але послідовний діалог. Основні складнощі стосуються укладення угод про безвізовий режим поїздок громадян та про створення зони вільної торгівлі.

Ми сподіваємося, що на Саміті Україна - ЄС 22 листопада ц.р. буде укладено Дорожню карту для досягнення безвізового режиму. У сфері ж створення зони вільної торгівлі продовжується узгодження позицій, які б найкращим чином відображали інтереси України.

Ми налаштовані на продовження співробітництва з НАТО, хоча й прийняли рішення на цьому етапі відмовитися від курсу на повноцінне членство в Альянсі і проголосити позаблоковий статус. Вважаю, що це рішення є також обґрунтованим, адже на євроатлантичному просторі дедалі жвавішає дискусія щодо вдосконалення чи навіть перегляду нинішньої архітектури безпеки. На сьогодні Україна є активним учасником програм Альянсу і така співпраця продовжуватиметься.

З нашим сусідом та стратегічним партнером – Російською Федерацією розвивається інтенсивна взаємодія, що була фактично заморожена на протязі 5 попередніх років. Крім того, у квітні ц.р. між Україною та Росією було підписано угоду про продовження терміну базування Чорноморського Флоту РФ на території України до 2042 року, що відповідає духу розвитку двосторонніх відносин на цьому етапі.

Значну увагу нового керівництва нашої держави викликає помітне збільшення політичної та економічної ваги Туреччини, її стрімке зовнішньополітичне сходження.

Українська сторона із задоволенням констатує, що українсько-турецькі взаємини не затьмарені проблемами політичного характеру. Крім того, нас пов’язуються міцні зв’язки у торговельно-економічній, військово-технічній, науково-технічній, культурно-гуманітарній та інших сферах. Показово, що лише протягом цього року товарообіг між двома країнами збільшився на 70%. При цьому існує великий потенціал щодо розвитку таких перспективних напрямків двостороннього співробітництва, як енергетика, у тому числі безпека атомних електростанцій, транспорт, високі технології.

В Україні також цінують тісне співробітництво з Туреччиною у регіоні Чорного моря і сподіваються на його посилення. Зокрема, ми привертаємо увагу турецької сторони до серйозної загрози екології Чорного моря, що становить проект з будівництва газопроводу «Південний потік», можливість участі в якому наразі розглядається турецькою стороною. Йдеться про прокладення 900-кілометрового газопроводу на безпрецедентній глибині у надзвичайно ворожому сірководневому середовищі. У цьому зв’язку в Україні сподіваються, що Туреччина уважно розгляне всі аспекти проекту перед тим, як прийняти рішення щодо його будівництва у власних територіальних водах.

Доцільно також наголосити, що, з нашої точки зору, оптимальним варіантом задоволення потреб споживачів російських енергоресурсів в Туреччині та Європі, а також зміцнення енергетичної безпеки європейського континенту в цілому, є модернізація газотранспортної системи України та реалізація проекту будівництва газопроводу «Набукко». При цьому слід відзначити, що можливості модернізованої української ГТС та «Набукко» цілком задовольнили б прогнозовані обсяги збільшення споживання природного газу в Європі у майбутньому.

Відповідно, з урахуванням наявної глибини та потенціалу розвитку українсько-турецьких відносин Україна розраховує вивести їх на рівень стратегічного партнерства вже у ході офіційного візиту в Україну Прем’єр-міністра ТР Р.Т.Ердогана, який, як ми очікуємо, відбудеться у найближчому майбутньому. В ході цього візиту буде створено Раду з стратегічного співробітництва високого рівня, укладено низку двосторонніх документів, які сприятимуть реалізації масштабних двосторонніх проектів в енергетиці, транспорті, культурі, торгівлі. Все це надасть поштовх розвитку нашої всебічної взаємодії.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux