Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв'ю газеті «Хюррієт Дейлі Ньюз»
Опубліковано 15 листопада 2009 року о 14:49

Залежність Туреччини від російського газу може сягнути 90%, оскільки проект Південний потік ставить під загрозу альтернативні поставки Набукко, говорить Посол України в Анкарі Сергій Корсунський. «Я дуже сумніваюсь, що Набукко буде побудовано, якщо буде побудовано Південний потік», каже він Хюррієт Дейлі Ньюз.

На думку Посла України в Анкарі Сергія Корсунського, російська енергетична політика базується на «стратегії прагнення до домінування» та Туреччина має враховувати, що проект Південний потік може поставити під загрозу її політичну та економічну незалежність.

«Диверсифікація маршрутів є важливою, але набагато важливішою є диверсифікація постачальників», сказав Корсунський в інтерв’ю Хюррієт Дейлі Ньюз та Економік Рев’ю.

Намагаючись забезпечити собі позицію регіонального центру розподілу енергоносіїв, Туреччина веде переговори з Азербайджаном, Іраном, Іраком і Туркменістаном щодо транспортування їх ресурсів на європейські ринки. Набукко, який підтримується як Європейським Союзом, так і Сполученими Штатами, розглядається як перспективний проект реалізації турецьких мрій.

Однак, дехто задається питанням чи не ставить Туреччина під загрозу власну енергетичну безпеку, дозволяючи Росії будувати на своїй території трубопровід Південний потік.

«Якщо буде побудовано Південний потік, я дуже сумніваюсь, що буде побудовано Набукко», сказав Корсунський. Відзначивши, що світова фінансова криза ще не завершилася та що Південний потік вимагає кредиту у 25 млрд. євро, він сказав: «Ніхто не інвестуватиме у Набукко, якщо буде Південний потік».

Корсунський сказав, що НАТО усвідомила, що відключення газу можуть завдати шкоди економічній і військовій інфраструктурі та почала розробляти нову стратегію, зосереджену на енергетичній безпеці.

«Кожна країна повинна думати про енергетичний баланс. Питання в тому наскільки ви залежите від постачальника», сказав він. Посол також зазначив, що, наприклад, законодавство США не дозволяє будь-якому постачальнику забезпечувати більше, ніж 25% їх енергетичних потреб.

«Наскільки я знаю, Туреччина більше, ніж на 70% залежить від російських нафти та газу», сказав він, попередивши, що Південний потік лише збільшить цю залежність. «Ви залежатимете від російських поставок майже на 90%».

Україна хоче частку у Набукко

Україна чекає на турецького Міністра енергетики Танера Йилдиза для того, щоб обговорити з ним бізнесові можливості, пов’язані з трубопроводами, газосховищами та атомними електростанціями.

Посол Корсунський також сказав, що його країна прагне реалізовувати спільні енергетичні проекти з Туреччиною, починаючи з 2006 року.

«Ми хотіли би брати участь у таких проектах будівництва нафто- і газопроводів, як Набукко та Самсун – Джейхан», сказав Корсунський. «Коли Набукко буде в активній стадії, ми братимемо участь у тендерах на постачання труб і компресорних станцій».

Україна має чи не найбільше в світі сховище природного газу, яке вміщує до 32 млрд. кубометрів, сказав Посол. Бажаючи будувати газосховища в Туреччині, він сказав: «Ми знаємо це краще, ніж будь-хто. Якщо буде тендер, я дуже рекомендую, щоб наші компанії взяли в ньому участь».

Атомна електростанція російського виробництва

За повідомленням Корсунського, Президент України Віктор Ющенко обговорював з Прем’єр-міністром Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом, що Україна може постачати обладнання для будівництва атомної електростанції у Туреччині.

«Ми не можемо побудувати реактор повністю, але ми можемо виробляти додаткове обладнання», сказав він. Стверджуючи, що Україна має найбагатший у Європі досвід у питаннях безпеки в атомній енергетиці, він сказав: «Що ви будете робити з відпрацьованим паливом? Після певного періоду використання ви маєте забрати паливо та десь його розмістити. Це серйозна проблема, оскільки ви повинні мати безпечне сховище. Це те, що ми знаємо дуже добре через Чорнобиль».

Після того, як стане ясно які компанії будуватимуть атомну електростанцію в Туреччині, очікується, що переможець оголосить другий тендер на закупівлю запчастин, необхідних для будівництва. Росія та Україна, як дві колишні радянські республіки, вірогідно працюватимуть разом.

«Українські компанії знають російські реактори та російську атомну промисловість краще всіх. Майже кожен російський атомний реактор має українські частини», сказав Корсунський.

Гра у кішки-мишки

Однак, Корсунський охарактеризував політику Росії, як «гру у кішки-мишки», що ґрунтується на загрозах відключити газ Європі на основі «хибних звинувачень у несплаті».

«Це питання є політичним. Кінцевою метою Газпрому є отримати контроль над газотранспортною системою України», сказав він. «Ми транспортуємо 80% експорту Газпрому до Європи, але він хоче контролювати всі трубопроводи за межами Росії. У відключеннях газу ніколи не було нашої провини».

Український маршрут дозволяє щороку транспортувати до 170 млрд. кубометрів, але цього року було транспортовано лише 90 млрд. кубометрів, причиною чого є світова криза.

Україна не має нічого проти ролі Туреччини у Набукко, але картина змінюється, коли йдеться про трубопровід Південний потік.

«Південний потік – це інша справа. Його двома цілями є обійти Україну та вбити Набукко».

Сподіваючись, що Туреччина може змінити свій підхід до Південного потоку, він сказав: «Дозвіл було дано на дослідження доцільності цього проекту. Після того, як воно буде завершено, Уряд Туреччини повинен подивитися на це дослідження та знову подумати чи варто витрачати стільки грошей і завдавати шкоди відносинам з іншими країнами».

«Можна підписувати багато різних угод. Декілька років тому були підписані угоди між Росією, Болгарією та Грецією щодо будівництва трубопроводу Бургас – Александрополіс з метою зменшення руху через Босфор. Угоди щодо Північного потоку були підписані чотири роки тому. Будівництво ще не почалося. Не слід судити по тому чи укладено угоду, чи ні. Коли ви перейдете до деталей виникне багато питань».

Посол також заявив, що Росія прагне встановити контроль над місцевою газорозподільною системою у Туреччині.

«Хюррієт Дейлі Ньюз»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux