Портал в режимі тестування та наповнення
Транзит російського природного газу через Україну
Опубліковано 04 листопада 2009 року о 13:50

- «Всі обвинувачення Росії та попередження на адресу ЄС з нашої точки зору є безпідставними».

- «Україна ніколи не зупинить транзит газу до Європи з причин, що залежатимуть від неї».

- «Коли російські повноважні особи говорять про «Південний потік», зазвичай вони кажуть: «не хвилюйтесь, у нас газ є», але «диявол ховається в деталях». Основне питання: «Де цей газ?»

- Міністр енергетики і природних ресурсів ТР Т.Йилдиз в кінці цього місяця здійснить візит в Україну.

Посол України в Туреччині С.В.Корсунський зазначив, що його країна не є відповідальною за проблеми з Росією через природний газ. Він повідомив, що транзит газу до Європи ніколи не буде зупинено з причин, що залежатимуть від України.

Керівник української дипломатичної місії в інтерв’ю кореспонденту Державного інформаційного агентства «Анадолу Ажанси» висловився з приводу ймовірності нової газової кризи між Росією та Україною, ознаки якої проглядаються наразі, проекту «Південний потік», позиції Туреччини, а також візиту в Україну Міністра енергетики та природних ресурсів ТР Т.Йилдиза, що планується наприкінці цього місяця.

Посол С.В.Корсунський нагадав, що після кризи минулої зими між російською компанією «Газпром» та українською компанією «Нафтогаз» була підписана угода, однак останнім часом Росія намагається спричинити розгортання кризи, схожої на минулорічну. Він заявив, що твердження росіян стосовно того, що Україна має проблеми з розрахунками за газ є «безпідставними і такими, що не стосуються забезпечення транзиту». За словами С.В.Корсунського, всупереч зазначеним твердженням, Україна щомісяця регулярно здійснює розрахунки, тому «всі звинувачення з боку Росії та попередження на адресу ЄС з нашої точки зору є безпідставними».

Посол України зазначив, що шляхом вчинення тиску на Україну «Газпром» намагається реалізувати свою мету – стати частиною газо-розподільчої системи України. Таким чином «Газпром» хоче вийти на ринок країни, підписавши довгострокові контракти, та стати частиною газо-розподільчої мережі, однак у випадку з Україною це неможливо згідно з національним законодавством. За словами українського дипломата, «Газпром» хоче отримати повний контроль за транзитом газу», і лише в Україні йому не вдалося цього зробити. Згадані проблеми створюються саме з цією метою. Посол повідомив, що в січні наступного року в Україні відбудуться вибори Президента. Він висунув припущення, що Росія наразі готується до зими і намагається представити Україну перед ЄС як ненадійного партнера. «Україна ніколи не зупинить транзит газу до Європи з причин, що залежатимуть від неї, ніколи. Відносини з європейськими партнерами, включаючи Туреччину, дуже цінні для нас. Ми в жодному разі не хочемо зашкодити інтересам європейських споживачів».

Прем’єр-міністр Росії В.В.Путін декілька днів тому звинуватив Україну в несплаті за газ та попередив ЄС про можливе припинення постачання російського природного газу територією України в разі, якщо Київ не здійснить розрахунки. В.В.Путін повідомив європейських споживачів про ймовірні проблеми з транзитом російського газу, який постачається територією України, якщо Київ не заплатить.

ПРОЕКТ «ПІВДЕННИЙ ПОТІК»

Посол С.В.Корсунський висловив точку зору, відповідно до якої головна мета Росія полягає в збереженні своєї монополії на постачання газу, тому вона намагається створити імідж України як ненадійного партнера й таким чином, забезпечити підтримку ЄС проекту «Південний потік», який оминатиме територію України.

Український дипломат охарактеризував проект «Південний потік» як один з найбільш «дивних» проектів, які йому відомі, й серед його негативних сторін перерахував високу ціну, відсутність нових джерел наповнення газопроводу та небезпечність з екологічної точки зору. Посол зазначив, що «і Росія, і Туреччина в цьому проекті матимуть домінуюче право приймати рішення», пригадав рішення про початок робіт з оцінки проекту та висловив думку, що проект газопроводу «Південний потік» має дві мети: одна з них – «вбити» проект «Набукко», оскільки прокладення трубопроводу «Південний потік» зробить «Набукко» непотрібним, а друга – залишити поза грою Україну. С.В.Корсунський повторив, що Україна не є відповідальною за газові проблеми з Росією, підкреслив, що Україна є дуже важливою транзитною країною. Стверджуючи, що прокладання газопроводу «Південний потік» через територію Туреччини наразі є дискусійним питанням, Посол відмітив, що навіть у разі участі Туреччини в проекті, стосовно якого ведуться лише оціночні роботи, має відбутися ще дуже багато процесів до його завершення. С.В.Корсунський додав: «Коли російські повноважні особи говорять про «Південний потік», загалом вони кажуть «не хвилюйтесь, у нас газ є», але «диявол ховається в деталях». Основне питання в тому, де цей газ? Нехай скажуть, де цей газ».

МІНІСТР ЙИЛДИЗ ПОЇДЕ В УКРАЇНУ

Посол України повідомив, що Міністр енергетики і природних ресурсів ТР Т.Йилдиз 24 листопада цього року відвідає з візитом Україну, та відмітив, що Україна надає цьому візиту великого значення. На переговорах будуть обговорюватися відносини між Україною і Росією, різноманітні енергетичні проекти та співробітництво в сфері атомної енергетики.

С.В.Корсунський зазначив, що Україна має досвід в сфері атомної енергетики й тому виявляє неабияку зацікавленість в проектах Туреччини. Український дипломат сказав, що Міністр Т.Йилдиз зустрінеться з усіма причетними повноважними особами, та відзначив, що Україна хоче інформувати турецького міністра заздалегідь про можливу кризу в зимові місяці. Наголосивши, що «Туреччина і Україна є не конкурентами, а партнерами», Посол відмітив, що дві країни можуть співпрацювати для забезпечення потреб Європи в газі.

«Анадолу Ажанси»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux