Портал в режимі тестування та наповнення
Кримські татари та Україна на одному шляху
Опубліковано 18 травня 2009 року о 13:09

18 травня 2009 року кримські татари зібралися на загальнокримський траурний мітинг, присвячений 65-й річниці депортації сталінським режимом їх співвітчизників з Криму.

Кримські татари пройшли довгий шлях від тих часів, коли їх оголошували «не народом» до часів, коли вони увійшли в уряд Криму. Навряд чи хтось став би заперечувати цей розвиток.

Але для того, щоб краще зрозуміти поточну ситуацію необхідно торкнутися деяких історичних аспектів і кинути короткий погляд у минуле. Кримські татари є тюркським народом, який мешкав на Кримському півострові (зараз частина України) більш, ніж сім століть. Вони заснували власне Ханство у 1440-і роки та залишалися важливою силою у Східній Європі до 1783 року, коли Крим було анексовано Росією. Під час Другої світової війни все татарське населення Криму стало жертвою репресивної політики Сталіна. Не зважаючи на те, що десятки тисяч кримських татар, разом з мешканцями Криму інших національностей, билися на фронтах війни з фашистськими окупантами, 18 травня 1944 року, згідно з рішенням керівництва СРСР, їх було несправедливо звинувачено у співпраці з нацистами та масово депортовано у віддалені регіони Центральної Азії, Сибіру та Уралу, де багато з них загинули від хвороб і недоїдання.

Колоніальна політика Російської імперії, яка мала деструктивні наслідки для природного розвитку Криму та його корінного населення, у роки радянського тоталітарного режиму трансформувалася у систему репресивних дій проти кримськотатарського народу. Хоча радянський закон 1967 року зняв звинувачення з кримських татар, радянський уряд не зробив нічого для того, щоб сприяти їх переселенню до Криму та здійснити репарації за втрачені життя та конфісковане майно.

На відміну від тих часів зараз ситуація є зовсім іншою. Ми бачимо безпрецедентний приклад добровільного рішення України, прийнятого на початку нашої незалежності, дозволити депортованим людям повернутися на свою землю. Україна, не висуваючи ніяких умов, прийняла кримських татар та негайно надала їм усім громадянство, всі політичні, соціальні та культурні права.

Станом на даний час приблизно 265 тисяч кримських татар повернулися до України (більше 14% населення Автономної Республіки Крим, АРК). Президент України Віктор Ющенко та Уряд України, діючи через механізм Ради представників кримськотатарського народу (Меджлісу), надають значної підтримки адаптації, інтеграції та розселенню репатріантів.

Ці досить складні процеси розвиваються на основі довготермінових державних програм. Кабінет Міністрів України прийняв Програму інтеграції депортованих кримських татар в українське суспільство та Програму сприяння соціальній підтримці та адаптації кримськотатарської молоді у 2006 – 2010 роках. Давайте подивимось лише на одну цифру, яка відображає діяльність Уряду України у цьому напрямі. Лише у 2008 році близько 8,2 млн. дол. США було виділено на потреби кримських татар.

Станом на сьогодні важливим є пошук джерел альтернативного фінансування державного бюджету, зокрема, залучення міжнародної допомоги для депортованих. Особливо турецьким бізнесменам пропонується інвестувати в економіку Криму.

Водночас Україна високо цінує щирий підхід Туреччини до вирішення проблем нестачі робочих місць і помешкань для кримських татар. Такі проекти будівництва житла та розвитку інфраструктури, що підтримуються Урядом Туреччини через програми допомоги, демонструють реальне співробітництво та допомогу, яка приходить з Анкари. У зв’язку з цим необхідно відзначити позитивну динаміку, яку останнім часом демонструє Турецьке агентство міжнародного співробітництва і розвитку (ТІКА), що протягом останнього десятиріччя надає активну та суттєву підтримку розвитку на півострові інфраструктури для кримських татар.

Крім того, в ході парламентських виборів 2007 року кількість депутатів усіх рівнів, обраних з числа кримських татар, складала близько 12% від загальної кількості депутатів. 7 членів парламенту були обрані до Верховної Ради АРК. Один представник кримських татар був обраний до Верховної Ради України. Всі ці цифри наочно показують, що політичні права кримських татар є пропорційно захищеними.

Держава серйозно займається формування законодавчої бази для реалізації прав кримськотатарського народу. Наразі одним з важливих кроків є розгляд законопроекту про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою. У цьому документі міститься визначення такого основного терміну, як «депортація», а також дається державна гарантія захисту прав національних меншин. 8 квітня 2009 року законодавчий орган України організував публічне обговорення цього законопроекту із залученням політиків і вчених, що знову підтвердило прагнення забезпечити підтримку згаданого законопроекту та необхідність його якнайшвидшого прийняття на найвищому парламентському рівні України.

Україна приділяє серйозної уваги збереженню та розвитку багатої культури кримських татар та освіті народу. Сьогодні щонайменше три газети публікуються кримськотатарською мовою, функціонують 15 кримськотатарських шкіл, де навчаються 4170 учнів, виходять в ефір передачі кримськотатарської телестудії.

Українська влада шанує пам’ять видатного кримськотатарського діяча Ісмаіл-бея Гаспринського. Вона також докладає зусиль щодо реставрації Медресе Зінджірлі у Бахчисараї та Мечеті Кебір-Джамі у Сімферополі, а також інших національних культурних та історичних пам’яток кримських татар.

Значне покращення життя людей, які повернулися на свою рідну землю, безпосередньо пов’язане з туристичним сектором Криму, який має потенціал створення додаткових робочих місць та збільшення рівня матеріального добробуту кожного мешканця регіону. Декілька років тому Рада міністрів АРК вже прийняла програму розвитку туристичної сфери Криму «Узбережжя», спрямовану на створення нових робочих місць для мешканців півострову.

Але ще зарано говорити, що всі питання, пов’язані з поселенням кримських татар, врегульовані. Незважаючи на значні зусилля всіх зацікавлених сторін, кримські татари все ще мають великі проблеми у сфері земельних питань (розподіл землі, власність на землю тощо) на півострові. Компетентні органи України проводять аналіз відповідності між укладеними контрактами купівлі або оренди великих земельних ділянок на території АРК та законодавством України. У разі виявлення будь-яких невідповідностей між ними такі контракти анулюються, а земля повертається державі або законним власникам. Ця робота буде проводитися і далі.

Ми віримо, що проблеми, які кримські татари пережили у минулому та які все ще існують зараз, тим не менше не призведуть до політичного безвихіддя. Ми віримо у мудрість кримськотатарського народу та бачимо вирішення існуючих проблем лише шляхом співпраці та порозуміння. Не має сумнівів, що найвище керівництво України має достатньо волі та досвіду, щоб зберегти міжконфесійний мир і забезпечити соціально-економічну стабільність у Криму.

На завершення давайте згадаємо слова лідера Меджлісу кримськотатарського народу М.Джемільова, які були сказані в АРК: «… у ближчій перспективі для кримськотатарського народу найбільш значною датою стане не день національного трауру, а інша, дуже радісна та світла дата – дата відновлення всіх його прав і національно-територіальної автономії».

Сергій Корсунський, Посол України в Турецькій Республіці

«Юрейжа крітік»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux