Портал в режимі тестування та наповнення
Посол каже, що Україна та Туреччина не є суперниками, а є партнерами
Опубліковано 15 квітня 2009 року о 14:20

Високопосадовийукраїнський дипломат в Анкарі повідомив, що після того, як Уряд України був змушений вжити суворих заходів для подолання економічної кризи з метою відновлення платежів у рамках позики Міжнародного валютного фонду (МВФ) на суму 16,4 млрд. дол. США, країна шукає позики приватних інвестиційних фондів та урядів для того, щоб фінансувати проекти громадської інфраструктури.

Посол України в Туреччині Сергій Корсунський повідомив «Тудейз Заман», що його Уряд фінансуватиме основні проекти через приватні фонди та особливо сподівається на Туреччину як на джерело прямих іноземних інвестицій, спрямованих на підтримку розвитку економіки. Наголошуючи, що станом на сьогодні інвестиції турецьких фірм досягли 2 млрд. дол. США, Корсунський вважає, що турецькі інвестори налаштовані оптимістично. «Ніхто з них не сказав, що вони будуть відкладати проекти розвитку в Україні», – сказав він, посилаючись на зустріч з високопосадовими менеджерами турецьких фірм в Анкарі.

Відзначивши, що Україна є дружньою країною по відношенню до інвесторів, Посол сказав, що Уряд і законодавці працюють у тандемі над покращенням правил та правового клімату з метою залучення іноземних інвестицій. «Якщо Ви терпеливі та серйозні у своїх справах з українською економікою, Вас будуть вітати, незалежно від того, яка партія в Уряді», – запевнив він.

Туреччина та Україна не мають невирішених питань у двосторонніх відносинах та обидві країни працюють разом над багатьма регіональними питаннями. «Це безпроблемні відносини», – повідомив Корсунський, додавши: «З цієї точки зору мені тут легко працювати». Туреччина є однією з перших країн, які визнали незалежність України. Обидві країни займають подібні позиції з багатьох питань, починаючи з транзиту енергоносіїв і завершуючи безпекою на Чорному морі, яке їх поєднує.

Україна приєдналася до Світової організації торгівлі (СОТ) у минулому році, після 14 років переговорів, збільшуючи довіру інвесторів та готуючи підґрунтя для корисної угоди про вільну торгівлю з Європейським Союзом. За пропозицією Корсунського, який брав участь у роботі переговорної команди щодо підготовки укладання угоди з СОТ, Україна також почала переговори з Туреччиною щодо укладання угоди про вільну торгівлю. «Угода з Туреччиною створить величезні можливості для української економіки, оскільки товари легко потраплятимуть на турецький ринок», – відзначив він.

Річний обсяг торгівлі між Туреччиною та Україною в 2008 році знаходився на рівні 8 млрд. дол. США, збільшившись з 5 млрд. дол. США в 2007 році. Але прогнози на 2009 рік є менш оптимістичними. «Я був би задоволений, якщо ми збережемо такий самий обсяг у цьому році», – сказав він, підкреслюючи економічні труднощі в обох країнах, спричинені світовою економічною кризою. Водночас такий обсяг сильно контрастує з обсягом торгівлі між Росією та Туреччиною, що складає 38 млрд. дол. США, з яких 26 млрд. припадає на торгівлю енергоносіями, здебільшого експорт газу та нафти до Туреччини. «Якщо відняти частину енергоносіїв від торгівлі з Росією, Україна стане набагато більш важливою для Туреччини, оскільки торгівля складається з багатьох товарів, у тому числі сталі, хімічних та сільськогосподарських виробів, що робить Туреччину другим найважливішим торгівельним партнером Києва після Росії».

Трубопровідна дипломатія

Корсунський запевнив, що його Уряд ніколи не використовував та не буде використовувати транзитні трубопроводи, якими російський природний газ постачається через територію України до Туреччини та західноєвропейських ринків, як інструмент тиску на уряди. «Ми офіційно проголосили, що ми хотіли б мати дуже добрі відносини з нашими сусідами, особливо із Заходом та державами-членами ЄС», – сказав він. «Ідея, що ми могли б використовувати трубопровід для шантажу інших повністю суперечить цій політиці». Він додав: «Ми ніколи б не подумали про те, щоб зіпсувати наші відносини зі стратегічними країнами, як Туреччина, через газ».

У січні у відносинах між Україною та Росією виникло напруження щодо постачання газу, що призвело до відключення Європи від російського газу більш ніж на два тижні. Воно завершилося коли Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко домовилася з Росією щодо довготермінових поставок. Корсунський звинувачує росіян у газовій кризі та згадує про дані, отримані ЄС, згідно з якими провина лежить на Москві. «Я не сказав би, що наявна угода є ідеальною, але, як би там не було, це угода», – визнав він.

Ще одне непорозуміння з Росією виникло нещодавно навколо модернізації трубопроводів в Україні. Київ закликав ЄС виділити 5 млрд. дол. США на покращення системи трубопроводів замість того, щоб починати прокладання нових коштовних альтернативних маршрутів в обхід України. Москва негативно відреагувала на цю домовленість та заявила, що з нею не проконсультувалися стосовно цього плану, що призвело до загрози з боку російського «Газпрому» накласти штрафні санкції на свого українського клієнта за нездатність викупити газ у достатніх обсягах, обумовлених у контракті. Таким чином, «Газпром» відмовився від своєї попередньої заяви, згідно з якою він мав утриматись від накладання штрафних санкцій, визнаючи скрутне фінансове становище України.

Посол спростував звинувачення та заявив, що ця угода відповідає також інтересам Росії. Корсунський відзначив, що російська альтернатива – 900-кілометровий трубопровід «Південний потік», який планується прокласти по дну Чорного моря через континентальний шельф України, що вимагає згоди Києва – є небезпечним для навколишнього середовища. «Його вартість є також дуже високою», – сказав він, зазначивши, що ціна 25 млрд. євро за 31 млрд. куб. м на рік просто не має сенсу. «Ми кажемо Росії: якщо ви інвестуєте 5 млрд. дол. у модернізацію нашого існуючого трубопроводу, то зможете збільшити обсяги прокачування до 60 млрд. куб. м на рік», – підкреслив він, додавши: «На місці Росії я був би дуже задоволений».

Членство в НАТО

Український дипломат каже, що він високо цінує повну підтримку Туреччиною членства його країни в НАТО – стратегічної мети, підтвердженої Урядами України, що слідували один за одним, проти якої наполегливо виступає Москва. Корсунський каже, що Альянс є набагато більше, ніж військовий договір, скоріше це безпековий блок, який займається енергетикою, а також іншими невійськовими питаннями. «По суті нам потрібно бути в НАТО для того, щоб зберегти нашу безпеку», – наголосив він. Наразі Україна – єдина держава, що не є членом НАТО, яка бере участь у всіх операціях Альянсу.

Він визнає, що Україна має вирішити багато питань перш, ніж можна буде вважати, що вона повністю відповідає стандартам НАТО. «Нам потрібно модернізувати наші збройні сили, стабілізувати нашу економіку та ще більш наполегливо працювати над отриманням більшої громадської підтримки членству», – сказав він. Близько 30% населення підтримує НАТО – збільшення на 10 пунктів по відношенню до минулого року – 50% не визначилися зі своєю позицією, а решта проти. Корсунський вважає, що причиною низької громадської підтримки є операції НАТО в Боснії та Косово, але більше звинувачує російську пропаганду. «Нам потрібно працювати набагато краще, інформуючи наших громадян про те, що значить НАТО для нашого майбутнього», – додав він.

АНКАРА 15 квітня 2009 року, середа

АБДУЛЛАХ БОЗКУРТ

«Тудейз Заман», Корсунський С.В.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux