Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв’ю Посла України в Туреччині С.В.Корсунського щодо 69-х роковин депортації кримських татар
Опубліковано 13 травня 2013 року о 15:26

- Що Ви відчуваєте у річницю депортації кримських татар?

- Депортація 18 травня була дуже великою трагедією. Після кримських татар мали були депортовані також і українці проте їх кількість була занадто великою, тому депортувати їх виявилося не легко. Тому в цей день в Україні на державному рівні вшановується пам'ять кримських татар. В цих заходах беруть участь Президент, Прем’єр-міністр, Голова парламенту. В Криму було встановлено багато пам’ятників, з метою вшанування цієї трагедії. Ми, як Посольство, кожного року в цей день запрошуємо представників кримських татар в Туреччині та обговорюємо між собою цю проблему. Ми, як Українці, вважаємо цей біль власним болем. Забезпечення повернення кримських татар на батьківщину є нашим пріоритетом. Протягом останніх 20 років більш ніж 270 тисяч кримських татар повернулися на Батьківщину.

- Як ставиться Україна до вимог кримських татар стосовно отримання освіти рідною мовою? Яким є стан їх виконання?

- Ми з розумінням ставимося до всіх культурних потреб кримських татар. В Криму було створено багато кримсько-татарських навчальних закладів, шкіл та університетів. На сьогоднішній день в цих університетах навчаються сотні кримських татар. Ми знаємо, що наявних навчальних закладів замало, проте ми намагаємося вирішити цю проблему. Проте тут необхідно враховувати фінансові можливості України. В травні 2010 року під час візиту до Криму А.Давутоглу за підтримки Туреччини було відкрито ще одну школу, де навчання ведеться кримсько-татарською мовою. Це є прикладом вирішення проблеми. Іншим важливим фактом є відновлення діяльності кримсько-татарських культурних центрів. Існують газети та телевізійні канали на кримсько-татарській мові.

- Які заходи вживає керівництво України у зв’язку з вимогами кримських татар щодо землі і житла?

- Політика сталінського режиму була добре продумана. Оскільки, вона не завершилася виключно депортацією кримських татар, на їх місце були поселені етнічні росіяни. Тобто, земля та житло, що належало кримським татарам перейшло у власність іншим людям. Тепер там живуть нащадки тих поколінь, і звичайно це не їх провина. Тому, кримські татари, які повернулися до Криму побачили, що на їх власність належить іншим. Вирішувати ці проблеми тяжко та болісно. Протягом останніх 20 років за рахунок державних коштів близько 40 тисяч кримських татар отримали житло. Звичайно ця цифра дуже низька в порівнянні з кількістю кримських татар. Більшість з них намагається вирішити власні проблеми самотужки. Іноді у них виникають певні непорозуміння з місцевим населенням. Держава намагається вирішити ці питання в правових рамках так, щоб і вирішити проблеми кримських татар, і не порушувати спокій місцевого населення. В рамках державної програми по поверненню депортованих кримських татар було виділено 85 тис. земельних ділянок. Ми не можемо вчинити так, як вчинив Сталін та виселити людей, які наразі живуть на тих землях. Власне, це дуже дивна ситуація. Оскільки ми знаємо винних – тих, хто приймав рішення про виселення 69 років тому назад, проте не можемо притягти їх до відповідальності.

Я хотів би зазначити, що ми дуже вдячні Туреччині за допомогу в цьому питанні. Туреччина є чи не єдиною країною, що розділяє біль кримських татар та допомагає їм. Можливо було побудовано лише тисячу будинків та відкрито лише декілька шкіл, проте ми за все дуже вдячні. З метою продовження цієї роботи ми сьогодні продовжуємо тісно співпрацювати з Турецьким Агенством Розвитку та Співробітництва. Ми зі свого боку готові зробити все, що зможемо для того, щоб продовжувати цей процес. Нам відомо, що в Уряді Туреччини серйозно ставляться до проблеми кримських татар. Між Урядами двох країн існує порозуміння в цьому питанні.

- Які питання є важливими для України у її політиці стосовно АР Крим?

- Україна є унітарною державою. Автономна Республіка Крим є невід’ємною частиною України. Вони мають власну Конституцію, органи державної влади, статус, проте про будь-які непорозуміння навіть і мови бути не може. Після відповідної роботи Уряду важливі релігійні та культурні місця кримських татар було приведено в хороший стан, як наприклад, Бахчесарайський комплекс. В Криму проживає понад 100 національностей, а в Україні в цілому – ще більше. Уряд намагається задовольнити потреби всіх національних меншин. Проте фінансові ресурси, що виділяються на цю діяльність не є безмежними. Виникають певні проблеми, проте ми намагаємося їх вирішувати мирним шляхом.

Кожного року 15-20 студентів, іноді ця цифра сягає 50, отримують стипендію та навчаються в Туреччині. Перш за все, хочу зазначити, що ця цифра є дуже маленькою. По-друге, коли ці студенти повертаються додому, їх дипломи не визнаються. З такою ж самою проблемою стикаються люди, які хочуть працевлаштуватися в Туреччині. Я 5 років тут і весь цей час намагаюся переконати Вищу Раду Освіти ТР укласти угоду про взаємне визнання дипломів. Здається, зараз ми почали рух у вірному напрямку.

Ми жодним чином не ховаємося від існуючих проблем. Якби ж хтось міг сказати, що в Україні лише кримські татари мають проблеми, а українці живуть чудовим життям. Тоді б я почервонів. На жаль, ситуація дуже складна. З економічної точки зору ми дуже залежимо від Європи, тому ми дуже постраждали від економічної кризи. Так, як і Туреччина, ми відчуваємо наслідки цієї кризи. Проте ми продовжуємо надавати допомогу кримським татарам. Близько 100 тис. кримських татар продовжують жити в Середній Азії. Вони також продовжуватимуть повертатися. Наш Президент надає цьому питанню дуже великого значення. Ми бачимо шляхи вирішення проблем у спільній роботі.

ІА "Анадолу Ажанси",

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux