Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв’ю Посла України С.В.Корсунського тюркомовному журналу «Тюрк Тайм»
Опубліковано 10 грудня 2013 року о 13:30

«Між Україною та Туреччиною віє вітер дружби!»

У підсумку офіційного візиту Президента України В.Ф.Януковича до Турецької Республіки, що відбувся  9 жовтня 2013 року, в Анкарі було підписано низку двосторонніх угод про співробітництво в різних сферах.

У зв’язку з офіційним візитом Глави Української Держави В.Ф.Януковича до Турецької Республіки 9 жовтня ц.р., а також враховуючи традиційно дружні відносини між Україною та Туреччиною, кореспонденти інформаційного журналу «Тюрк Тайм» стали гостями української дипломатичної місії та взяли інтерв’ю у Надзвичайного і Повноважного Посла України в ТР С.В.Корсунського, зустріч з яким відбулася у надзвичайно дружній та теплій атмосфері.

 Автор: Шановний пане Посол, хто такий Сергій Корсунський? Чи можете Ви коротко розповісти нам про себе?

 С.В.Корсунський з 2008 року працює в Туреччині в якості НіП Посла України в Турецькій Республіці. До того часу він працював у складі українських дипломатичних місій України у Державі Ізраїль та США.

 С.В.Корсунський: До політичної діяльності я мав досить успішну академічну кар’єру.  Я є автором понад 120 наукових статей і публікацій, у тому числі 6 монографій, серед яких - «Трансфер технологій у Сполучених Штатах» (2005 р.) та «Енергетична дипломатія» (2008 р.). У 1995 році отримав премію Європейської академії. Одружений, маю двох доньок. У дипломатії працюю вже 20 років. Хочу зазначити, що я дуже люблю Туреччину. Оскільки я протягом вже досить тривалого часу проживаю у вашій державі, то відчуваю, що майже зріднився з цією красивою країною. Туреччина є досить цікавою країною, географічно розвиненою. Виразною особливістю місцевого населення є його працелюбність. Через це я відчуваю глибоку шану і повагу до турків. 

 Автор: З якою метою  Ваш Президент В.Ф.Янукович відвідав Туреччину? Яких результатів між двома країнами вдалося досягти у підсумку зазначеного візиту?

 С.В.Корсунський: Так, 9 жовтня ц.р. Президент України В.Ф.Янукович з офіційним візитом відвідав Турецьку Республіку. Метою приїзду стало проведення Третього засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною, створеної за ініціативи Прем’єр-міністра ТР Р.Т.Ердогана наприкінці 2011 року. Минулого року шановний Р.Т.Ердоган відвідав з візитом Україну. А цього року ми здійснили візит у відповідь. Із цим останнім візитом можемо сказати, що наші відносини надзвичайно зміцнилися. Ці візити вже стали традиційними між двома країнами. Якщо у згаданому засіданні приймають участь 10 членів українського уряду, то не важко, мабуть, зрозуміти важливість подібної діяльності. Якщо Ви в мене запитаєте, що означає ця Рада, то я Вам скажу, що це надзвичайно важливий захід для обох держав. Під час цього візиту обоє лідерів не обмежилися тільки виступами. Завдяки надзвичайно плідним двостороннім зустрічам ними було ухвалено дуже важливі рішення. Дружба, що розвивається між Україною та ТР, зміцнилася, як ніколи раніше. Зовнішня політика інших держав може бути різною. Хтось хоче стати членом Європейського співтовариства, хтось зосереджується на країнах Близького і Середнього Сходу. Однак, нас об’єднує Чорноморський регіон. Хоча з деяких питань наші думки й різняться, але нашою спільною точкою дотику є Чорне море, яке відіграє надзвичайно важливу роль і для України, і для Туреччини. Наше існуюче партнерство в географічному і культурному плані робить нас товаришами і ми зобов’язані розвивати цю дружбу. Ця потреба навчає нас допомагати один одному.

Під час попередньої зустрічі на рівні керівництва двох держав було підписано низку важливих угод, зокрема, щодо скасування візового режиму для громадян на двосторонньому рівні. Ми також планували укласти Угоду про зону вільної торгівлі, однак, поки що не змогли цього зробити. Наразі  між двома державами продовжується переговорний процес щодо підписання зазначеного документу. Слід враховувати, що Туреччина є членом Митного Союзу з ЄС. У листопаді поточного року Україною буде підписано Угоду про вільну торгівлю з ЄС. Зокрема, ми також маємо відповідні торговельні угоди з Росією та іншими країнами колишнього СРСР. Всі вони несуть в собі різні зобов’язання, а це обмежує наші дії як держави. Туреччина ж має певні інтереси по всьому світу. Існують укладені нею угоди з іноземними державами, з якими вона розвиває торговельні відносини. Беручи до уваги все вищезазначене, під час цієї останньої зустрічі Україна та Туреччина не змогли підписати Угоду про вільну торгівлю. Ми плануємо її укласти до початку наступного року.

  Під час візиту було досягнуто відповідних домовленостей щодо розвитку співпраці між антимонопольними установами наших країн, а також в енергетичній сфері та галузі освіти. Програма співробітництва між двома країнами; плани щодо нашої двосторонньої взаємодії в майбутньому; документи, підписані Міністрами закордонних справ…. Все це являє собою своєрідну двосторонню дорожню карту на найближчі 1-2 роки. Таким чином, Україна і Туреччина вже розпланували найближчі два роки. Наприклад, важливе місце серед вказаних планів займають енергетичні проекти.

 Автор: Які кроки здійснять Україна і Туреччина в частині енергетичних стратегій? Чи є серед цих кроків питання будівництва атомних електростанцій?

 С.В.Корсунський: Ні, на порядку денному двох держав не стоїть питання щодо будівництва атомних електростанцій (АЕС). Що ж стосується електроенергії, можу відзначити плани постачання електроенергії, що відбуватиметься з України до Туреччини. Ще два проекти пов’язані із видобутком нафти та газу.

 Автор: Як позначиться реалізація зазначених проектів на обох країнах?

С.В.Корсунський: Думаю, що реалізація цих проектів принесе надзвичайно велику користь і моїй, і вашій країні. Туреччина відчуває потребу в електроенергії, а наші джерела енергії є сприятливими для комерції. Можу сказати, що наша країна володіє необхідними технологіями для здійснення такого постачання. Якщо ми забезпечимо електроенергією Стамбул, то великим мегаполісам стане дихати набагато легше.

Звичайно, ще є питання нафти. Вона є дуже важливою для обох держав, тому що вони обидві є залежними в питанні постачання нафти і газу від зарубіжних країн.

У питанні споживання природного газу і Туреччина, і Україна є залежними від Росії. У нас є поклади природного газу в Чорному морі у достатній кількості. Якщо Турецька Республіка захоче, вона може видобувати газ, який є в Чорному морі, оскільки наразі його видобуток вбачається недостатнім у зв’язку із недостатнім рівнем інвестицій. Разом із цим, Україна володіє надзвичайно ефективними газосховищами.

 Автор: Як розвивається співпраця між Україною та Туреччиною в гуманітарній сфері?

 С.В.Корсунський: Не можу сказати, що взаємини між двома державами в гуманітарній сфері є дуже потужними. В Україні навчається близько 1 тис. турецьких студентів. На противагу зазначеному, кількість українських студентів, що здобувають освіту в ТР, є значно меншою. Переважну більшість цих студентів становлять представники кримськотатарського народу. Така ситуація пов’язана із досить слабким співробітництвом у сфері освіти між Україною та Туреччиною. Під час наших зустрічей із студентами, представниками  цього народу, ми зрозуміли, що на своєму шляху вони стикаються із досить серйозними проблемами в освітній галузі. Коли студенти після здобуття вищої освіти в Туреччині повертаються на батьківщину, вони стикаються із проблемою визнання дипломів. А це, в свою чергу, значно ускладнює процес їхньої інтеграції в трудове життя. Наші країни не визнають дипломів про вищу освіту одна одної. Я намагаюся вживати заходів з метою врегулювання зазначеного питання через Раду Вищої Освіти Туреччини (РВО ТР) у ближчому майбутньому. Навіть вельмишановний пан А.Давутоглу пообіцяв взяти під особистий контроль згадану проблему.

Під час візиту нашими освітніми відомствами було підписано Програму співробітництва, яка має на меті сприти встановленню тісної взаємодії. Нещодавно в Туреччині відбулися Дні української культури. Наступного року ми плануємо провести Дні турецької культури в Україні.

 Автор: Що б Ви хотіли сказати в питанні скасування візового режиму між двома країнами?

 С.В.Корсунський: Угода про безвізові поїздки громадян є чинною вже рік. Зараз турецька сторона ухвалила одноосібне рішення щодо підвищення терміну безвізового перебування на території ТР для українських громадян до 60 днів. Україна також має наміри здійснити аналогічний крок.

 Автор: Яких переваг надало взаємне скасування візового режиму між обома державами?

 С.В.Корсунський: Наприклад, кількість українських туристів зросла на 20%. Наші країни є дружніми державами і відкриття кордонів є взаємною перевагою. Зростання к-ті туристів автоматично забезпечило зростання кількості авіарейсів. Чи можете Ви собі уявити, що в даний час щотижня до України здійснюється 75 авіарейсів? Наразі Україна по  кількості міжнародних авіарейсів до Туреччини посідає друге місце після Німеччини. Ближчим часом ми також хочемо розпочати перевезення морським шляхом.

 Автор: Як Ви можете охарактеризувати відносини України та Європейського Союзу? На Вашу думку, чи позначиться це на ваших взаєминах з Туреччиною?

 С.В.Корсунський: Що стосується взаємин із Європейським Союзом, ми з Туреччиною знаходимося фактично в однаковій ситуації. Ваша держава, звичайно, є до них значно ближчою. Ви з ними вже майже 50 років намагаєтеся порозумітися. А ми з ними ближчим часом ще тільки підпишемо Угоду про вільну торгівлю. Укладання подібних угод – це найкраще, що країна може зробити у зовнішній політиці.  У таких питаннях ми досить часто консультуємося із Туреччиною, тому що ця країна дуже добре знає всі деталі цього процесу. Ми також усвідомлюємо, що в нас поки що немає можливості стати членом згаданого європейського співтовариства. Але не це є нашою метою. Нашим головним завданням є забезпечення наближення рівня життя, освіти, демократичних процесів до європейських стандартів. Ми над цим працюємо. І Туреччина також докладає зусиль. І всіляко нас підтримує в цьому питанні. Безумовно, існують також деякі негативні аспекти зазначеного питання. Кілька європейських країн диктують свої умови. Але це все є нормальним явищем, оскільки, якщо ти хочеш приєднатися до якоїсь групи чи організації, то маєш діяти, у відповідності до встановлених ними правил. Це та сама ситуація; ми повинні відповідати вимогам ЄС. Любов має бути взаємною. І ЄС поступово починає сприймати Україну як частину Європи.

 Автор: Чи маєте якісь новини, що стосуються кримських татар?

 С.В.Корсунський: Кожного разу, коли ми зустрічаємося з кримськими татарами, то спілкуємося з ними, намагаємося консультуватися з різних питань. Ми дуже задоволені рівнем підтримки, яку Туреччина надає нам в питаннях допомоги представникам цього народу, а також врегулювання їх проблемних питань. Звичайно, досить складно відразу забезпечити добробут народу, але ми докладаємо до цього зусиль. Кримські татари наразі мають власний телеканал, для них збудовано університет, школи та мечеті. Ми підтримуємо розвиток їхніх взаємин з Туреччиною, що відбуваються за посередництвом Агентства з питань співробітництва та розвитку Туреччини (абревіатура тур. мовою – «ТІКА»).

Разом із нашим Президентом Анкару відвідав також Голова Ради міністрів АР Крим Анатолій Могильов. На території Криму планується створення промислової зони, яку Україна і Туреччина збудують разом. Крім того, чимало бізнесменів кримьско-татарського походження, які проживають в Туреччині, відвідують також кримськотатарську спілку. Вони також відкриті до співпраці і шляхом спільної мови з керівництвом Кримського півострова намагаються видавати книжки на кримсько-татарській мові, здійснювати реконструкцію старих мечетей та освітніх навчальних закладів. Зі свого боку, ми підтримуємо їх в питанні благоустрою власної історичної батьківщини. Також, ми домовилися співпрацювати у сфері туризму. Наші турецькі друзі будуть нас навчати веденню туристичного бізнесу, оскільки туристична галузь Туреччини є найякіснішою у світі.

У квітні наступного року ми очікуємо з візитом вашого Президента А.Гюля. Тоді ж будуть укладені нові документи про співпрацю і ми сподіваємося на подальше зміцнення двосторонніх взаємин між нашими державами. Через ваш журнал хотів би звернутися до представників місцевого бізнесу. Відносини наших країн поступово стають ще більш теплішими, а тому я запрошую вас до більш тісної взаємодії. Читачам же вашого журналу хочу побажати благополуччя та процвітання, адже турецький народ є надзвичайно працьовитим, а тому заслуговує найкращого.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux