Портал в режимі тестування та наповнення
Ексклюзивне інтерв’ю Посла України в Туреччині С.В.Корсунського газеті «Джумхурієт»: «Докір Анкарі від України»
Опубліковано 06 березня 2014 року о 18:55

Посол України в ТР С.В.Корсунський зазначив: «Ми намагаємося зрозуміти, чому Туреччина рішуче і відразу не засудила розвиток ситуації».

У той час, як вся Україна та кримські татари виступають за більш активну участь Туреччини у зазначеній кризовій ситуації, офіційна Анкара тривалий час навіть не виступала із рішучим засудженням рішення російської сторони щодо направлення на територію Криму своїх військових підрозділів. У цьому зв’язку Посол України в Турецькій Республіці С.В.Корсунський у своєму ексклюзивному інтерв’ю відмітив: «Це те, що ми наразі намагаємося зрозуміти. Це те, про що ми постійно запитуємо». Наголошуючи, що Україна очікує від Туреччини більш чіткої заяви щодо забезпечення її територіальної цілісності, Посол С.В.Корсунський, зокрема, відмітив, що сьогодні очікується проходження українським кораблем Босфору на шляху його повернення до України, а також відзначив проходження дещо раніше й кількома російськими кораблями Стамбульського Босфору.  Нижче наводяться відповіді Посла на поставлені нами запитання:

 -         Зважаючи на ескалацію нинішньої напруги, якими є Ваші очікування від Туреччини?

 Ми розраховуємо на врегулювання кризи між Україною та Росію у першу чергу між двома державами. У той же час, у нас є два очікування від Туреччини. Ми очікуємо чіткої заяви щодо забезпечення нашої територіальної цілісності. Так, була зроблена відповідна заява, але для запобігання ескалації напруги важливим є кожне слово. Крім того, ми звернулися до Туреччини з проханням серйозно подумати про надання економічної допомоги. Наразі ми потребуємо невідкладної допомоги.

 -    Коли розпочалися акції протесту, впродовж двох місяців від Анкари не надійшло навіть офіційної заяви. Відповідна заява була зроблена після зміни уряду. На Вашу думку, чому?

    Це законне питання. У міжнародних відносинах надзвичайно важливим вбачається не зробити кроків, що можуть позначитися на нормальному розвитку держави. Можуть відбуватися акції протесту. Це – внутрішньополітичне питання України. І зазначені акції протесту були мирними. У цей період не було причин для Туреччини втручатися у внутрішні справи нашої держави.

 -  Тож офіційна Анкара саме через це змінила своє політичне ставлення до ситуації?

      Гадаю, що так. Після цього було оприлюднено дві офіційні заяви щодо «необхідності врегулювання всього мирним шляхом». Виникла криза і причина зазначеного досить проста. Відповідно до положень Будапештського Меморандуму, ухваленого у 1994 році, Росія, США та Великобританія виступають державами-гарантами територіальної цілісності та суверенітету України, тому що ми відмовилися від ядерної зброї. Те, що зараз відбувається, є порушенням міжнародного права. Україна не здійснила жодного кроку, який би шкодив інтересам Росії.

 - Як Ви гадаєте, МЗС ТР не зробило відповідної заяви під час продовження акцій протесту через заяви щодо протестів у Гезі парку?

 Я не хочу коментувати внутрішньополітичні процеси в Туреччині. Як правило, якщо ситуація в країні не шкодить вашим інтересам, тоді немає ніяких причин для втручання. Однак, у випадку України після кровопролиття зазначену межу було перейдено.

- В момент розгортання вказаної ситуації, у офіційній заяві МЗС ТР немає навіть засудження по відношенню до Росії?

        Ми й самі намагаємося це зрозуміти. Це те, про що ми постійно запитуємо. Але рішення щодо стилю офіційних заяв ухвалюється безпосередньо зовнішньополітичним відомством. Як я вже зазначив, Міністр закордонних справ ТР відвідав з візитом Україну, у рамках якого провів офіційні зустрічі із усіма уповноваженими представниками влади. Тож яку заяву робити – це особиста справа уряду ТР.   

 - Чи очікували Ви засудження ситуації?

 Нам би хотілося, щоб офіційна заява стосовно забезпечення нашої територіальної цілісності носила більш відкритий характер та була спрямована на допомогу. Безумовно, надзвичайно важливим є висловлення усіма нашими сусідніми державами підтвердження щодо збереження територіальної цілісності України для виходу із цієї кризи. Ми інформуємо Міністерство закордонних справ ТР щодо поточного розвитку ситуації. Можу Вам розповісти один приклад: зранку я отримав досить сумне електронне повідомлення з Криму. Одна сім’я з числа кримських татар звернулася до нас із проханням надання роз’яснень, яким чином вони можуть приїхати від нас до Туреччини. Наразі це – перший подібний приклад.

- З огляду на те, що Туреччина не засудила дії Росії, чи може вона виступити в якості посередника між офіційними Києвом та Москвою?

    Ми воліли б напряму спілкуватися із росіянами. Оскільки ми розмовляємо однією мовою. Але нам потрібно спілкуватися. Якщо Туреччина докладе більше зусиль для переконання міжнародної спільноти у необхідності спілкування російської сторони з нами, тоді ми надаватимемо цьому значення

-       А якщо порівняти ситуацію із зміною керівництва держави з  Єгиптом?

-               Якби колишній президент В.Янукович захотів, він би міг прийти до Парламенту і відстоювати свою позицію. Однак, він втік із Києва, зник. Тож його було відсторонено від виконання обов’язків президента представниками обраного парламенту. Мурсі як законно обраний Президент наразі знаходиться у своїй державі. Проти нього порушено судову справу. Якщо ви є лідером держави, то маєте триматися до останнього.

 -         Український військовий корабель у Егейському морі?

   Так, це найбільший та найважливіший наш корабель – «Гетьман Сагайдачний». Він брав участь у складі міжнародної місії у Африці, а зараз повертається додому під прапором України. Завтра відбудеться його проходження через Босфор, після чого він попрямує до України. Цей корабель і його командир перебувають під українським командуванням, тож інформація стосовно переходу командиру зазначеного корабля на російський бік не відповідає дійсності.

 -         Чи проходили  російські кораблі Босфором?

 Кілька так. Наскільки мені відомо, двоє чи троє кораблів. Вони перетнули Балтію та попрямували в бік Чорного моря.

 -         Чи відчуваєте Ви занепокоєння з приводу проведення можливої операції в Чорному морі?

 Так, звичайно. З кожним днем вони перевозять все більше військових підрозділів та відповідної техніки. Запитується, навіщо? Які причини такого кроку? Це що, кіно? Вони збільшують присутність своїх військових підрозділів на території Криму, однак, ми спершу вимагаємо дипломатичного врегулювання зазначеної проблеми. В Україні ми також оголосили повну мобілізацію нашого війська.

 -         Чи очікуєте Ви, що зазначене може створити безпекову проблему для Туреччини?

 Якщо ситуація переросте у насильницькі дії, від цього постраждають усі без виключення держави Чорноморського басейну. Для мене такі дії з боку Росії залишаються незрозумілими. Україна цього не хоче.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux