Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв’ю Посла С.В.Корсунського журналу «Hazar World»: «Україна: зростаючий потенціал»
Опубліковано 19 лютого 2014 року о 17:15

НіП Посол України в Турецькій Республіці (ТР) С.В.Корсунський у інтерв’ю журналу «Hazar World» розповів про актуальні питання порядку денного щодо розвитку українсько-турецького двостороннього співробітництва.

Україна є надзвичайно критичною державою, що розташовується на північ від Чорного моря, між Сходом та Заходом. Поряд з цією особливістю, Україна є однією з тих держав, що мають молоде населення та володіють найкращими умовами у світі в частині потужної промислової інфраструктури та з точки зору розвитку сектора аграрної промисловості. Україна – це країна з хорошим ринком, яка відіграватиме важливу роль у визначенні майбутнього всього регіону. Двосторонні взаємини між Україною та ТР з кожним роком розвиваються все інтенсивніше. На додаток до зазначеного, Україна, яка через зростання попиту на енергетичні носії наразі перебуває в пошуках альтернативи російським джерелам постачання природного газу, може стати серйозним ринком для енергетично багатих  держав Каспійського регіону. У контексті зазначеного в інтерв’ю із НіП Послом України в Туреччині С.В.Корсунським ми обговорили низку питань щодо нинішнього стану розвитку українсько-турецької взаємодії, а також поточної внутрішньополітичної ситуації в Україні.

 - Чи не могли би Ви дати свою оцінку розвитку відносин між Україною та Туреччиною, сусідньою по Чорному морю державою, в період після проголошення Україною незалежності?

- Думаю, не буде перебільшенням сказати, що Україна та Туреччина – це не лише сусідні країни та стратегічні партнери, а й справжні друзі. У нас давня та багата історія двосторонніх стосунків. Особливо активними і плідними були останні п’ять років. Завдяки спільним зусиллям нам вдалося створити підґрунтя для конструктивного та довірливого політичного діалогу на всіх рівнях, взаємовигідного співробітництва у ключових економічних сферах та активного розвитку гуманітарних зв’язків.

Створено механізм реалізації нового формату відносин – Стратегічну раду високого рівня на чолі з Президентом України Віктором Януковичем та Прем’єр-міністром Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом. Діяльність зазначеної Ради спрямована на проведення постійного моніторингу стану виконання досягнутих домовленостей та узгодження нових перспективних напрямків співробітництва.

Ми розвиваємо співробітництво у багатьох сферах, зокрема економічній, енергетичній, транспортній, оборонно-промисловій, освітній та науково-технологічній. Вивчаються шляхи розвитку взаємодії навколо реалізації проекту будівництва Трансанатолійського газопроводу, спільного пошуку та видобутку вуглеводнів на шельфі Чорного моря тощо. Здійснюється робота з налагодження прямих залізнично-поромних сполучень між портами двох країн. Обговорюються можливості співпраці в аерокосмічній сфері, де Україна займає лідируючі позиції.

З 1 серпня 2012 року діє двостороння Угода про взаємні поїздки громадян, яка передбачає можливість безвізового в’їзду та перебування громадян однієї країни на території іншої з договірних сторін. Нещодавно прийнято рішення про продовження терміну такого перебування до 60 днів. Щорічно понад 650 тис. українських туристів відвідують Туреччину. Поступово збільшується й кількість подорожуючих з Туреччини до України.

 

ТУРЕЧЧИНА ТРАДИЦІЙНО ЗАЙМАЄ ДРУГЕ МІСЦЕ ПІСЛЯ РОСІЇ ЗА ОБСЯГАМИ РЕАЛІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО ЕКСПОРТУ

 

- Що Ви робите для розвитку торгівельних відносин між двома країнами?

Туреччина, безумовно, є одним з ключових торговельних партнерів України. За обсягами реалізації українського експорту Туреччина традиційно займає друге місце після Росії.

Слід відзначити, що Україна та Туреччина мають потужний економічний потенціал. Все це є винятково важливою основою для повномасштабної реалізації взаємних торговельно-економічних інтересів і, зокрема, передумовою для збільшення у найближчій перспективі щорічних обсягів торгівлі до рівня 15-20 млрд. дол. США.

У плані забезпечення таких цілей ми працюємо з нашими турецькими партнерами над підписанням Угоди про вільну торгівлю. В рамках цієї роботи протягом останніх двох років проведено 5 раундів переговорів на міжурядовому рівні. Однак, невирішеними залишаються деякі вельми принципові для нашої держави питання. Насамперед, це стосується узгодження взаємовигідного доступу до ринків сільськогосподарських товарів. Оскільки, на сьогоднішній день Україна забезпечує досить ліберальний тарифний режим у сфері торгівлі сільськогосподарськими товарами для турецьких виробників і трейдерів, а Туреччина – ні.

Наш ключовий месидж є таким: Угода повинна забезпечити максимально відкритий доступ до ринків усіх груп товарів без винятків. Такий підхід забезпечить різке зростання обсягів взаємної торгівлі, відкриє додаткові перспективи для взаємних інвестицій та потужного розвитку спільного підприємництва.

 

«УКРАЇНА Є ПОТУЖНОЮ СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКОЮ ДЕРЖАВОЮ, ЩО МАЄ РОЗГАЛУЖЕНУ СИСТЕМУ ВІДНОСИН ЗІ СХІДНИМИ ТА ЗАХІДНИМИ ПАРТНЕРАМИ»

 

- Як Ви оцінюєте співпрацю між Україною, Туреччиною та іншими країнами у сфері безпеки Чорноморського регіону?

Чорноморський регіон є важливим елементом українсько-турецьких відносин як у двосторонньому, так і в багатосторонньому форматі. Ми виходимо з того, що спільні проблеми мають долатися спільними зусиллями. Беручи до уваги, що через Чорноморський регіон пролягають основні маршрути транзиту нафти та газу з Каспійського регіону до Європи, можна передбачити, що у майбутньому безпековий клімат на Чорному морі значною мірою визначатимуть питання енергетичної безпеки. Крім того, слід враховувати розширення мережі транспортних сполучень. Зрозуміло, що Україна та Туреччина зацікавлені у посиленні взаємодії на цьому напрямку.

- Останнім часом погляди всього світу прикуті до України, оскільки в Києві відбуваються масштабні протести прибічників Європейського Союзу. Подібна ситуація спостерігалася  в Україні під час т.зв. «Помаранчевої революції». На Вашу думку, на якому боці опиниться Україна в майбутньому? Чи буде вона частиною Сходу, частиною Євразії або частиною Європейського Союзу? Якими є офіційні ідеологія та політика України як держави у цій сфері?

Україна завжди була, є і буде частиною Європи. Ще за часів Київської Русі наша країна була потужною східноєвропейською державою, яка мала розгалужену систему відносин з партнерами, розташованими як на Сході, так і на Заході та Півдні. Ця європейська ідентичність України залишається незмінною. І тому офіційний зовнішньополітичний курс нашої держави спрямований на інтеграцію до Європейського Союзу, який ми розглядаємо як цивілізаційний проект об’єднання держав континенту в альянс рівних партнерів.

Говорячи про ситуацію в Україні, хотів би уточнити, що порівняння останніх подій у нашій країні з «Помаранчевою революцією» є некоректним. Те, що відбувається в Україні сьогодні є реалізацією права громадян демократичної держави на свободу зібрань та висловлювань власної думки. Цілком зрозуміло, що «євро оптимісти» прагнуть прискорити процес інтеграції України до ЄС. Однак, цей процес має свою динаміку, і громадяни в Туреччині, як ні в якій іншій країні, це мають розуміти. Запитайте в експертів, як позначилося на економіці Турецької Республіки членство у Митному Союзі з ЄС і вони наведуть вам не тільки позитивні приклади.

Ми маємо враховувати такий досвід. Адже відомо, що ринок ЄС є одним з найбільш високотехнологічних у світі. Для того, щоб стати його частиною будь-яка держава, тим більше така економічно потужна як Україна, має вжити масштабних заходів у напрямі приведення своєї економіки у відповідність до високих стандартів ЄС. Цей процес потребує значних зусиль, коштів і часу.

Немає сумнівів, що Україна гідно подолає всі перешкоди, які є на цьому шляху, і з часом стане частиною єдиного європейського ринку та, на наступному етапі, повноцінним членом Об’єднаної Європи.

- На Вашу думку, чи матимуть заворушення в Україні негативний вплив на іноземних інвесторів?

Загострення внутрішньополітичної ситуації будь-якого роду і масштабу завжди несуть у собі загрозу для будь-якої країни. Однак, якщо подивитися на суть розвитку подій в Україні, я би сказав більше про потенційний позитив для нашої держави. Оскільки, реальна ситуація в Україні є свідченням скоріше еволюційного, ніж революційного, характеру розвитку внутрішніх суспільно-політичних процесів.

Іншим результатом стане удосконалення системи зовнішньоекономічних відносин нашої держави, передусім, з нашими стратегічно важливими партнерами – а це і Росія, і ЄС.

 

Впевнений, що найближчим часом в Україні буде знайдено новий, конкретизований алгоритм взаємовигідного співробітництва, який дозволить нашій державі провадити ще більш прагматичну та збалансовану зовнішньоекономічну політику. У підсумку це матиме позитивні наслідки для нашої держави у формі отримання та ефективного опрацювання міжнародних кредитів та інвестицій.

Хочу також підтвердити, що в Україні проводиться цілеспрямована робота з метою удосконалення інвестиційного клімату і бізнес-середовища. Особливим акцентом у цій роботі є неухильне підвищення якості інвестиційних проектів, які реалізуються на рівні взаємної відповідальності конкретних регіональних органів влади і бізнесу.

Переконаний, що частка інвестиційного капіталу турецьких компаній в Україні зростатиме і надалі. Для цього у відносинах між нашими країнами є все необхідне.

 

НАЙВАЖЛИВІШИМ ПИТАННЯМ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ Є ДИВЕРСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ ПОСТАЧАННЯ

- Чи могли би Ви дати оцінку ролі України у питанні торгівлі природним газом між Європою та Росією?

Під час останньої зустрічі Президентів України та Росії було вирішено найбільш болюче для України питання останніх років – зниження ціни на природний газ. Перший та основний факт, на який необхідно звернути увагу у цьому контексті: Україна, яка є найбільшим транзитером російського газу до Європи, у повному обсязі виконувала, виконує та виконуватиме всі взяті на себе зобов’язання по контрактах.

В українських газосховищах накопичено достатні обсяги природного газу для внутрішнього споживання і гарантування безперебійного транзиту до Європи. Ми застрахували себе та своїх партнерів від будь-яких несподіванок. Тому, країни Євросоюзу можуть бути впевненими, що газ надходитиме без жодних проблем.

На нинішньому етапі, навіть на тлі зниження Росією цін на газ, основним питанням енергетичної політики України є пошук шляхів диверсифікації джерел постачання енергоресурсів, наприклад, за рахунок постачання природного газу з Азербайджану майбутнім Трансанатолійським трубопроводом.

 

Безсумнівно, ми плануємо нарощувати і власне виробництво, у тому числі розвивати видобуток сланцевого газу та на шельфі Чорного моря.

- Аграрна промисловість є важливою сферою, що притягує найбільше всього іноземних інвестицій до України. Що Ви думаєте з приводу інвестицій в Україні турецьких компаній, які працюють у галузі сільського господарства у Вашій державі?

Одним з головних багатств України є земля, дві треті якої становить родючий чорнозем. У зв’язку з цим, одним з найбільш важливих секторів української економіки є сільське господарство, що обумовлює інтерес до цій сфери з боку іноземних інвесторів.

Останнім часом ми спостерігаємо певну активізацію діяльності турецьких компаній, в основному дрібних та середніх, в агропромисловому секторі України, особливо у південних регіонах. Однак, на мою думку, ця діяльність є набагато меншою від існуючого потенціалу.  

Головною перешкодою в цьому питанні вбачається застосування Туреччиною високих митних податків на імпорт сільськогосподарської продукції, оскільки діяльність турецьких підприємців у цій сфері в Україні націлена на забезпечення, головним чином, потреб саме турецького ринку.

Вихід з цієї ситуації ми бачимо в укладанні між Україною і Туреччиною Угоди про вільну торгівлю. Зазначене створило б сприятливі умови для розвитку кооперації між нашими країнами в аграрно-промисловій сфері. Тобто, та продукція, вирощення якої є ускладненим у Туреччині, вироблялася б в Україні і навпаки.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux