Портал в режимі тестування та наповнення
Ексклюзивне інтерв’ю Посла України в Туреччині Сергія Корсунського кореспондентам видання «SES»: «Туреччина підтримує європейське майбутнє України»
Опубліковано 03 липня 2014 року о 17:42

Посол України в Туреччині С.В.Корсунський в ексклюзивному інтерв’ю турецькому виданню «SES» зазначив, що підтримка його країни з боку офіційної Анкари є «безперервною та адекватною».

Експерти та офіційні чинники в Україні та Туреччині підкреслюють важливість продовження високої динаміки відносин між двома державами на тлі незаконної анексії Криму Російською Федерацією та її нинішнього втручання у східних регіонах України.

У рамках своєї участі в засіданні круглого столу на базі Стамбульського Університету «Кадір Хас» Посол України в ТР С.В.Корсунський в інтерв’ю виданню «SES» відмітив наявність між офіційними Києвом та Анкарою міцних партнерських відносин. У цьому контексті зазначалося: «Туреччина завжди мала етнічні та культурологічні відносини з кримськими татарами, вона здійснювала фінансування десятків проектів в найбідніших селах регіону шляхом відкриття нових навчальних закладів, мечетей і культурних центрів. Наразі ми бачимо, що Туреччина також стурбована тим, що нинішній статус Кримської автономії може завдати шкоди правам представників кримськотатарської спільноти».

З часу анексії Кримського півострова Росією від 21 березня ц.р., народному депутату України, легендарному лідеру кримських татар М.Киримоглу заборонено в’їзд на територію півострова.

Під час нещодавньої телефонної розмови Прем’єр-міністр ТР Р.Т.Ердоган закликав Президента Росії В.Путіна зняти заборону в’їзду на територію Криму по відношенню до М.Киримоглу.

У цьому зв’язку український Посол відзначив: «Ми дуже вдячні Туреччині за її постійну та належну підтримку. Туреччина не визнає результати проведеного так званого «референдуму» та анексію Криму. Також, нею вживаються досить активні дипломатичні кроки в напрямку забезпечення збереження прав кримських татар за допомогою регулярних контактів у телефонному режимі».

Туреччина також виступила із підтримкою резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня ц.р., де містився заклик до міжнародного співтовариства стосовно невизнання зміни статусу Криму. При цьому, представник Туреччини Х.Чевік підкреслив важливість збереження незалежності та забезпечення територіальної цілісності України у своїй заяві під час відповідного засідання ООН; результати проведеного плебісциту були охарактеризовані як такі, що не мають під собою жодної юридичної сили та є прямим порушенням Конституції України.

Видатний турецький дипломат Е.Апакан нині очолює спеціальну моніторингову місію ОБСЄ за розвитком ситуації в Україні, якою у т.ч. здійснюється спостереження за перебігом безпекової ситуації та дотриманням прав людини в державі.

Посол України в Туреччині С.В.Корсунський підкреслив, що досвід Туреччини в процесі перетворення суспільства відповідно до європейських ідеалів може також бути надихаючим для України в частині відкриття нових шляхів співробітництва між обома державами. Протести, що змусили колишнього президента В.Януковича залишити свою посаду та кинутися навтьоки до Росії на початку поточного року, стали своєрідною відповіддю на відмову Януковича підписувати Угоду про асоціацію з ЄС.

С.В.Корсунський також наголосив, що Україна і Туреччина спільно можуть розробити окремі масштабні проекти задля зменшення своєї залежності від російського газу та диверсифікації власних енергетичних ресурсів, працюючи разом над питанням транзитного газопостачання територією Чорноморського регіону.

Туреччина закуповує близько 58% природного палива з Росії. У той же час, її нафтова залежність становить в середньому 12%. Україна ж на 70% залежить від енергоресурсів російського походження.

У цьому контексті український високоповажний дипломат відмітив: «Ми приділяємо більшої уваги факту надання Туреччиною підтримки українській стороні, аніж покарання нею Росії. У цьому зв’язку, враховуючи можливе непостійне членство ТР в РБ ООН, ми вітаємо підтримку Туреччиною міжнародних зусиль, спрямованих на залучення нових гарантій безпеки для нашої територіальної цілісності у рамках існуючих двосторонніх та, можливо, багатосторонніх документів про співпрацю».

Туреччина проводить цілеспрямовану кампанію з метою здобуття одного з двох непостійних місць в Раді безпеки ООН на період 2015-2016 рр., що будуть визначені шляхом відповідного голосування восени поточного року. Експерт з питань євразійської політики Мармарійського Університету м.Стамбул Е.Ерсен погоджується з думками, що Туреччина наразі робить усе можливе для відігрівання активної ролі в українській кризі, у т.ч. щодо забезпечення захисту кримських татар, які складають близько 12% від загальної чисельності населення півострова.

Експерти у Києві відзначають виключну важливість відносин між Україною та ТР.

Так, Директор Центру близькосхідних досліджень у Києві І.Семиволос у своєму коментарі турецькому виданню «SES» сказав: «За всі роки незалежності України, Туреччина показала нам свою велику повагу. І це є дуже важливим. Нині, у якості члена НАТО, Туреччина підтримує збереження територіальної цілісності нашої країни. Очевидно, що в майбутньому ми повинні бути партнерами. Чорноморський регіон завжди був розділений, там завжди виникали конфлікти. І тепер завдання України та Туреччини полягають у необхідності вибудовування своїх відносин таким чином, щоб вони об’єднували регіон та виробляли стратегію їхнього подальшого розвитку».

Після здобуття П.О.Порошенком перемоги на проведених президентських виборах 25 травня ц.р. МЗС Турецької Республіки поширило офіційну заяву з цього приводу, де Україна виступає як важлива сусідня держава та стратегічний партнер. У вказаному документі висловлювалося також вітання на адресу українського народу через «демонстрацію своєї демократичної зрілості та волі через високий рівень явки на вибори заради єдності, стабільності та подальшого майбутнього своєї держави». «Результати цього волевиявлення, що відбулися під наглядом у тому числі спостерігачів з Туреччини, у рамках міжнародних організацій та на двосторонній основі, у повній мірі відображають та розкривають волю українського народу. У цьому контексті ми вважаємо, що законний і демократичний мандат цього процесу створив значну можливість для подолання тривалої кризи в державі на основі широкого та змістовного процесу діалогу, що включатиме в себе всі сегменти суспільства і всі регіони України. У цьому процесі Туреччина продовжуватиме тісне співробітництво з Україною та ділитиметься з нею своїм набутим досвідом в різних сферах», - йдеться у заяві турецького зовнішньополітичного відомства.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux