Портал в режимі тестування та наповнення
«Посол України в Туреччині Сергій Корсунський: «Час – дуже хороший боєць, що воює на нашому боці» (ексклюзивне інтерв’ю англомовній газеті «Тудейз Заман» ТР)
Опубліковано 18 червня 2014 року о 18:05

Посол України в Турецькій Республіці С.В.Корсунський заявив, що у зв’язку з міжнародним тиском Україна не боролася проти російської анексії Кримського півострова – кроком, що був відкинутий міжнародним співтовариством. У цьому контексті він також додав, що час буде кращим воїном на їхньому боці. «Виникало питання, чому українці не боролися за Крим. По-перше, ми не були готові до зазначеного у військовому плані. По-друге, якби ми завдали удару у відповідь, це призвело б до повномасштабної війни. Це власне те, чого Росія й хотіла, щоб легітимізувати свою анексію. Але міжнародна спільнота радила нам не робити цього», - відзначив український Посол.

Анексія Криму з боку Російської Федерації відбулася незадовго після масових протестів у лютому ц.р., результатом чого стало відсторонення від влади проросійського президента В.Януковича. Після проведення у березні досить сумнівного референдуму у Криму в односторонньому порядку було ухвалено рішення про його відділення від України та переходу під юрисдикцію Росії; Кримський парламент оголосив незалежність автономної республіки та офіційно подав заявку про перехід Криму до складу Російської Федерації. Західні держави виступили проти російської анексії Криму, вони звинувачують офіційну Москву в порушенні міжнародного права в частині анексії території Криму.

Торкаючись зазначеного питання Посол України С.В.Корсунський відмітив: «Вони провели референдум та сказали, що це була воля народу Криму. Про який народ Криму йдеться? Це виглядає смішно».

У своєму ексклюзивному інтерв’ю кореспондентам газети «Тудейз Заман» С.В.Корсунський підкреслив, що на розгортанні кримської кризи позначилося багато внутрішніх та зовнішніх факторів. Керівник української дипломатичної місії в ТР у цьому контексті зазначив: «Міжнародне співтовариство продовжувало радити нам залишатися осторонь вказаного конфлікту, шоб не розпочати війну. Тим не менш, наразі ми перебуваємо в ситуації, коли Крим є анексований російською стороною, що розглядається нами досить великою і неприпустимою помилкою. Ми навіть могли б обговорювати ситуацію, якби Крим не був окупований Росією, а був звільнений та набув більшої автономії. У період після завершення Другої Світової війни в нашій історії таке відбувається вперше, коли частина території держави була окупована без жодної на це причини».

Відповідаючи на запитання, що б сталося, якби Україна дала відсіч Росії в питанні Криму, Посол зазначив, що повномасштабна війна стала б катастрофою для Європи.

«На території нашої держави розташовується 15 атомних реакторів. По нашій території проходить 36 тис. км. нафто- і газопроводів, а також розташовується переважна більшість об’єктів хімічної промисловості. Якби повномасштабна війна розпочалася б, це був би кінець Європи. Ось у чому справа. Ми проживаємо у 21-му столітті і все ще, на жаль, відчуваємо на собі наслідки Другої Світової Війни», - наголосив С.В.Корсунський.

Відповідаючи на запитання щодо термінів російського наступу на АРК, то український Посол відзначив, що росіяни готувалися зайняти півострів впродовж багатьох років. Було відзначено зокрема наступне: «З часу проголошення Україною незалежності, ми завжди знали про існування в нашій державі одного досить чутливого місця - Кримського півострова, з огляду на наявність у російської сторони претензій щодо цієї території. Якщо поглянути на історичний розвиток України, то ви побачите, що Росія завжди намагалася викорінити українську культуру та присутність у Криму. Таким чином, кожен глава Української держави намагався проводити особливу політику стосовно Криму. І Крим отримав особливий статус».

Коли розпочалася ескалація насильницьких дій на Кримському півострові, російська сторона заявила про готовність вести війну в Криму з метою захисту російськомовного населення півострова та розташованого там власного військовоморського флоту. У тій частині півострова узбережжя, де дислокується російський Чорноморський флот, чисельність російськомовного етнічного населення складає майже 60%, решта – це українці та представники кримськотатарської спільноти. Російський Чорноморський флот базується у портовому місті Севастопіль на території Криму.

«Незважаючи на відповідні зусилля російської сторони, ми безсумнівно вважаємо, що одного прекрасного дня Крим знову повернеться до складу України. І станеться це тільки тоді, коли відбудуться зміни в керівництві Росії. Жоден лідер країни не живе вічно», - сказав Посол. Крим є історичним полем битви конкуруючих держав – України та Росії.

Росія здійснює пропагандистську війну за Крим

Посол України також зазначив, що Росія проводить активну пропагандистську «війну», негативно налаштовуючи народ проти українського керівництва.

«Вся інформація подається в спотвореному вигляді, не відображає дійсності. Наприклад, вони (росіяни) показували записане відео з чеченської війни, відмічаючи при цьому, що на відео зображені фашистські українці. Такий різновид пропаганди є неймовірним. Це – повне промивання мізків», - відмітив високоповажний український дипломат.

Відповідаючи на запитання стосовно відношення більшості українців до питання анексії Криму Росією, Посол відповів, що вона була змішаною. Зокрема, відмічалося таке: «Дехто вважає, що Крим може залишитися у складі Росії, оскільки Україна здійснює субсидування півострова. Проте, ніколи не знайдеться настільки сміливого лідера в Україні, щоб сказати: «Нехай собі Крим відділяється». А переважна більшість українців категорично не сприйматиме її».

Говорячи про незаконність анексії півострова з боку російської сторони, С.В.Корсунський відзначив, що Крим був жорстоко відірваний від України без будь-якого правового чи історичного пояснення. У цьому контексті він зазначив: «Якби в Криму одного дня розпочався політичний рух за незалежність, як це відбувалося у Шотландії, ми б, можливо, про це могли б дискутувати. У такому випадку, після проведення відповідного референдуму, можна було б говорити про створення незалежної республіки. Тоді ми б подумали над тим, яким чином формувати відносини з такою республікою. Однак, те, що сталося в Криму зараз, є неприйнятним».

Окрім своєї військової важливості, Крим історично цінується росіянами більше, аніж інші регіони України через відповідні суперечки у зв’язку з рішенням, ухваленим колишнім радянським лідером, уродженцем України Микитою Хрущовим щодо підписання указу про передачу Росією території Криму Україні в 1954 році.

Торкаючись вищезазначеного питання, С.В.Корсунський відмітив: «Після Другої Світової Війни М.Хрущов відвідав Крим. Те, що він там побачив, було жахливо: повністю зруйнований війною півострів. Він приїхав до Києва та звернувся з проханням до представників тодішньої влади України забрати Крим собі. На той час, Крим був для нас не подарунком, а швидше величезним тягарем. Ми витратили роки на розбудову інфраструктури цього регіону, яка тоді була вщент зруйнованою».

Кримська криза повністю змістила баланс в регіоні

Посол України в Туреччині також заявив, що криза в Криму змінила баланс в регіоні, особливо в контексті російських та західних спроб щодо збільшення військової присутності в регіоні Чорного моря.

Зокрема, представник України сказав: «Подивіться на карту. Крим дуже швидко перетвориться на військову базу. Росіяни, в разі виникнення воєнних дій, можуть повністю блокувати половину акваторії Чорного моря. Без Криму Росія буде ізольована в Чорному морі. Сьогодні Крим використовується в якості бази проти НАТО. На сьогоднішній день військовий баланс у Чорному морі змінюється».

Посол відзначив також стурбованість з приводу нарощування військової присутності з боку Росії та НАТО в акваторії Чорного моря. «З військової та безпекової точок зору, у цьому регіоні все змінюється і такі зміни матимуть досить важливі наслідки», - наголосив керівник української дипломатичної установи в ТР.

Представники НАТО призупинили реалізацію практичних аспектів співробітництва з Російською Федерацією на знак протесту проти приєднання Криму. Також, військовим стратегам було надано доручення розробити проект відповідних заходів з метою зміцнення власної обороноздатності та заспокоєння офіційних чинників у країнах Східної Європи.

США та інші союзники по НАТО вже відрегували на кризу, запропонувавши виділити більше літаків для участі у регулярному повітряному моніторингу території країн НАТО в Прибалтиці, що колись були членами радянського союзу. США посилили програму раніше запланованих військових навчань спільно з ВПС Польщі.

Конвенція Монтрьо скоро виноситиметься на порядок денний

Посол України в ТР С.В.Корсунський також додав, що ближчим часом на порядок денний для обговорення можуть бути винесені положення Конвенції Монтрьо щодо режиму користування протоками. У цьому контексті наголошувалося: «Дуже скоро ми можливо будемо обговорювати Конвенцію Монтрьо. Туреччина виступатиме проти збільшення чиєї-небудь військової присутності на півострові».

Туреччина вирішила діяти досить обережно щодо питання кримської кризи, яка вибухнула, коли Росія, скориставшись періодом протестів в Україні, наприкінці лютого ц.р. направила свої військові підрозділи до півострова.

Міністр закордонних справ ТР А.Давутоглу нещодавно заявив про прихильність Туреччини положенням Конвенції Монтрьо та наголосив, що уряд не дозволить її порушувати. Тоді А.Давутоглу відзначив: «Туреччина ніколи не ухилялася від своїх обов’язків і завжди відзначалася прихильністю до положень Конвенції. Туреччина реалізує положення Конвенції Монтрьо та підтримує розвиток відносин з Україною та Росією в якості стратегічного партнера».

Відповідно до Конвенції Монтрьо, Туреччина здійснює контроль над протоками Босфор та Дарданелли, а також регулює транзит військових кораблів. У документі, зокрема, вказується, що військові кораблі з країн не Чорноморського басейну можуть перебувати в Чорному морі впродовж максимум 21 дня.

А.Давутоглу у цьому контексті також наголосив, що Туреччина приділяє значної уваги питанню забезпечення в Криму стабільності та завжди готова йому слугувати. Крим розташований на відстані усього 278 км. вздовж Чорного моря від Туреччини та є батьківщиною для представників кримськотатарської спільноти, які в етнічному та лінгвістичному планах вважаються анатолійськими тюрками та виступають проти російської анексії півострова.

Україна потребує підтримки від Туреччини, як стратегічного партнера

Посол С.В.Корсунський також зазначив, що було б більш конструктивним, якби Туреччина продовжувала підтримувати та співпрацювати з Україною в якості стратегічного партнера. «Туреччина виступала із досить різкими заявами проти приєднання Криму до РФ. Проте, досить складно зрозуміти турецьке керівництво та турецьку внутрішню політику. Я абсолютно переконаний і з часом люди теж побачать, що Туреччина буде неспроможна вирішити проблемні питання кримських татар, наприклад, щодо заборони на в’їзд на територію півострова для легендарного лідера кримських татар М.Киримоглу»,- сказав він.

М.Киримоглу, якому наразі представниками проросійських влади у Криму заборонено в’їзд на територію півострова, нещодавно заявив, що Прем’єр-міністр ТР Р.Т.Ердоган пообіцяв врегулювати це питання.

Головна причина важливості Кримського півострова для Туреччини полягає в тому, що на його території проживають тюркські татари, мусульмани за віросповіданням, яких в примусовому порядку було депортовано із своєї історичної батьківщини у 1940-х роках за часів правління радянського режиму. Татари закликали представників офіційних чинників в Анкарі відігравати більш активну роль в процесі врегулювання існуючої кризи. Однак, Туреччина закликала до використання дипломатичних заходів з метою врегулювання протистояння між проросійськими групами у неспокійних східних областях держави та представниками тимчасового уряду в Києві.

С.В.Корсунський, зокрема, відзначив: «Результатів немає, нічого не відбувається. Врешті-решт хто зможе відповісти на запитання представників кримськотатарської громади: «Що тут відбувається?» Людина, чиєю домівкою є Крим. У нього там дружина, син, але він не в змозі в’їхати на територію даного регіону. Що ж це таке? Хіба це не є порушенням прав людини? Він (М.Джемілев) є справжнім лідером, а не той штучний ставленик Москви, якого запросили до Кремля, щоб показати, що кримські татари також підтримують приєднання Криму до РФ. Це - абсурд».

У середині квітня ц.р. М.Джемілев був нагороджений Республіканським Орденом на офіційній церемонії, що проходила у Адміністрації Президента ТР.

Посол України також додав: «Він (М.Джемілев) не боїться. Він вже постраждав у своєму житті настільки, що його внутрішній стержень є дуже міцним. Я пишаюся його громадянською позицією. Високо ціную його щирість. Він є навіть більшим прихильником України, аніж багато хто в Україні. З початку виникнення зазначеної кризи, я не перестаю захоплюватися ним. Те, що він робить, є неймовірним. Що б вони йому не говорили, а він відповідає: «Ні». Коли він розмовляв з В.Путіним по телефону, то сказав: «У жодному разі. Мене не хвилюють Ваші обіцянки, поверніть Крим Україні і все тут».

Кримські татари шукають шляхи виживання за нинішнього панування на півострові російської влади

Відповідаючи на запитання щодо ситуації з Національним Меджлісом кримськотатарського народу, С.В.Корсунський зазначив, що він, як і раніше, продовжує функціонувати, але під тиском Росії, і намагається віднайти шляхи виживання в таких умовах для близько 200 тис. татар, що мешкають на півострові.

«Зараз вони (татари) змушені отримувати російські паспорти. А якщо ж вони не будуть цього робити, то існує велика загроза для таких людей потрапити під переслідування. Їх можуть позбавити права на роботу і т.п. А ті, хто не хочуть змінювати свої посвідчення особи, змушені про себе звітувати. Зазначене є величезним порушенням прав людини. Кожного дня вони проходять через досить складний вибір», - підкреслив український Посол.

Судове рішення щодо Криму відкриє нову сторінку для дискусій

Керівник української дипломатичної місії в Туреччині зазначив, що Україна звертатиметься до Міжнародних судових інстанцій з питання анексії російською стороною Кримського півострова. «Ми вже подали два відповідних звернення до Міжнародного суду з питань захисту прав людини. Але ми також порушуватимемо зазначене питання й перед Міжнародним судом справедливості. Це те, що ми обов’язково зробимо», - підкреслив С.В.Корсунський.

Посол також відмітив, що за умови хорошої юридичної підготовки, Україна зможе виграти судовий позов проти Росії.

У цьому контексті український дипломат зазначив: «Наш Міністр юстиції співпрацює з міжнародними експертами над доопрацюванням відповідних позовів до Міжнародного суду. Документи вже готові. Вважаємо, що зазначене стане для Росії досить болісним процесом. Вони не зможуть перемогти».

С.В.Корсунський також висловив переконання, що ухвалене в цьому Суді рішення прокладе шлях для нових дискусій.

«Ми потребуємо підтримки нашої позиції з боку міжнародного співтовариства. Хочемо, щоб міжнародна спільнота ізолювала Росію, оскільки ми не можемо зробити цього самостійно», - підкреслив Посол.

Ситуація навколо Косово не може служити порівнянням із Кримом

Крим найчастіше всього порівнюють із ситуацією навколо Косово, а російське вторгнення на півострів із військовою інтервенцією сил НАТО проти Сербії у 1999 році.

За словами С.В.Корсунського, консультативне рішення суду стосовно проголошення незалежності Косово від Сербії, де відзначалося не порушення декларацією про незалежність Косово відповідних норм міжнародного права, не може служити правильним прикладом у випадку Криму.

У цьому контексті Посол України відмітив таке: «Досить цікавим видається, як росіяни можуть говорити, що Україна не зможе здобути в цьому питанні перемогу, відзначаючи при цьому приклад ситуації навколо Косово. Проте, я не розумію, як вони можуть порівнювати ці два приклади. По-перше, Косово стало незалежною державою, а не частиною Албанії чи будь-якої іншої країни. По-друге, це відбулося після тривалої кровопролитної війни, і зазначене є свого роду окремим випадком. Ситуація ж в Криму кардинальним чином відрізняється від вищезазначеного: там не пролунало жодного пострілу, це була цілеспрямована окупація. У випадку Косово, Албанія не прийшла до Косово і не захопила чи окупувала його територію. Це абсолютна нісенітниця, однак, це є яскравим свідченням того, яким саме способом росіяни доносять такі випадки до відома громадськості, а також у ЗМІ. Вони кажуть, якщо ви визнаєте Косово, то маєте визнавати й Крим».

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux