Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв’ю Посла України в Туреччині Сергія Корсунського журналу Bloomberg Businessweek Türkiye: "Крихкий мир в Україні"
Опубліковано 09 березня 2015 року о 21:46

 

Крихкий мир в Україні

 

-         Є сумніви, чи принесе Мінський протокол мир в Україну

-         «Сепаратисти не виконують умов, зіткнення продовжуються»

В результаті багатогодинних переговорів було підписано протокол, який мав покласти край зіткненням в Україні. Метою Протоколу, який складається з 13 пунктів, було відновлення миру на півночі Чорного моря. Але вже незабаром після його підписання знову спостерігалися зіткнення. Окрім того, заяви як російської, так і української сторін демонструють, що подальша доля Мінського протоколу висить на волосині. В цьому ж контексті минулого тижня Голова нижньої палати російського парламенту – Держдуми – Сергій Наришкін заявив, що надання США летальної зброї українській владі може зруйнувати Мінські домовленості, якими передбачено режим припинення вогню. Навіть ця окремо взята заява сама по собі демонструє, наскільки напруженою залишається атмосфера після досягнення домовленостей. Bloomberg Businessweek Türkiye запитав у Посла України в Туреччині, досвідченого дипломата Сергія Корсунського, що насправді дав Мінський протокол та які процеси можуть розпочатися в Україні після нього.

 - Чи можуть бути виконані домовленості, досягнуті в Мінську? Оскільки деякі проросійські найманці вже заявили про те, що не будуть дотримуватися цього договору.

На жаль, сепаратисти не виконують умов договору і зіткнення продовжуються. На сьогодні, сепаратисти порушили домовленості 164 рази. Це стало причиною загибелі та поранення десятків українських військових. Ми впевнені, що сепаратисти роблять це за погодженням з російською владою. Таким чином, ми ще раз бачимо, що росіяни не виконують взяті на себе зобов’язання. Зброя російського виробництва та колони російської техніки продовжують кожного дня незаконно перетинати кордони України. Лідери країн Європейського Союзу (ЄС), насамперед Німеччини і Франції, висловлюють занепокоєння у зв’язку з існуючою ситуацією та закликають Путіна дотримуватися умов Мінських домовленостей. Зі свого боку, Україна продовжує дотримуватися букви [і духу] Мінських домовленостей. Не дивлячись на всі негативні моменти, ми сподіваємося, що цей конфлікт буде вирішено мирними способами.

Якщо одна із сторін не виконує умов Мінського договору, чи можемо ми сказати, що цей договір був мертвонародженим?

Звісно, що ні. Домовленості, досягнуті в Мінську, мають велике значення. Тому що з початку цього конфлікту в Україні Путін вперше взяв участь у переговорах. Це є доказом причетності Росії до подій в Україні. Росія погодилася взяти на себе певні зобов’язання в Мінську, і це стало ще одним важливим результатом домовленостей. Вже не залишилося нікого, хто б не розумів, хто саме стоїть за терористичними організаціями, які перетворили Схід України на поле битви. Безперечно, заяви Києва стовно подій на Сході є важливими, але не менш важливими були 17-ти годинні переговори лідерів Франції та Німеччини з Путіним.

Чи можемо ми сказати, що з досягненням Мінських домовленостей Київ отримав повністю все, чого прагнув?

Ми в жодному разі не можемо говорити, що Україна отримала все, чого бажала. Це був взаємний компроміс. Безперечно, в першу чергу ми хотіли повернення нам права відновити контроль над нашими кордонами. Росія ж, хотіла, щоб це сталося не одразу, а після внесення поправок до Конституції. Ця домовленість була досягнута з врахуванням їхніх побажань. Так само як в цьому випадку, Україна пристала на пропозиції іншої Сторони і в інших питаннях, для того щоб забезпечити досягнення компромісу. В цьому немає нічого дивного. Тому що всі компроміси досягаються шляхом поступок кожної зі Сторін певною частиною своїх вимог. Але важливо, щоб Сторони дотримувалися умов домовленостей. На жаль, інша Сторона й досі порушує положення договору.

Ми можемо сказати, що не дивлячись на домовленості, все ще існує загроза територіальній цілісності України, чи не так?

Ця загроза буде існувати доти, доки ми не повернемо Крим. Ми можемо сказати, що навіть в разі вирішення конфлікту на Сході, проблема територіальної цілісності України буде існувати до тих пір, доки не повернеться Крим. Крим було анексовано Росією і його повернення до складу України є обов’язковою умовою.

Чи дають Мінські домовленості якісь надії на покращення економічної ситуації в Україні?    

В нас є надії. Підтвердженням цього є нова програма, яку нещодавно прийняв МВФ. МВФ протягом наступних чотирьох років надасть Україні допомогу в розмірі 40 млрд. дол. Це ще раз продемонструвало позитивні очікування міжнародної спільноти стосовно майбутнього України. Східна Україна, яка сьогодні залишається окупованою, - це невелика частина загальної території країни. В країні загалом люди продовжують жити звичним життям; робоче життя також йде в своєму руслі. В цьому році Україна почне виходити з економічної кризи, в якій зараз знаходиться, ми всі це побачимо. Україна зможе це зробити, не дивлячись на всю цю терористичну діяльність.

Минулими днями Міністр енергетики та природних ресурсів ТР Танер Йилдиз та Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер провели переговори та розвідувальний політ в рамках підготовки запланованого проекту нового трубопроводу. Як Ви розцінюєте ці зустрічі?

Звісно ж, рішення будувати чи не будувати цей трубопровід буде приймати турецький уряд. На наш погляд, цей проект є нереалістичним, і якщо Туреччина хоче використати своє геополітичне становище, щоб перетворитися на енергетичний хаб, то є набагато кращі, більш гарантовані варіанти цього досягнути. ТАНАП, Іран, Ірак, можливо, запаси природного газу Східного Середземномор'я. Проекти, які пропонуються Росією, не тільки не допомагають перетворитися Туреччині на енергетичний центр, але й ще більше перешкоджають цьому. Ми віримо в лідерство та далекоглядність турецького уряду. Те, що зараз відбувається, - це лише розвідка, лише попереднє оцінювання.

Суть: Для того, щоб в Україну повернувся мир, сторони повинні дотримуватися умов Мінського протоколу. 

 Оригінал статті додається (турецькою мовою):

32-36-news_pol30_2.pdf

32-36-news_pol30_1_1.pdf

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux