Портал в режимі тестування та наповнення
'Росіяни оточують Туреччину' (інтерв’ю Посла України в Туреччині Сергія Корсунського журналу Bloomberg Businessweek Türkiye, Ruslar Türkiye’yi Çevreliyor').
Опубліковано 22 жовтня 2015 року о 14:47

'Росіяни оточують Туреччину'

 

Досвідчений дипломат, Посол України в Туреччині Сергій Корсунський прокоментував для Bloomberg Businessweek блокаду Криму, останні події на Сході України та зовнішню політику Росії.

Яка наразі ситуація з блокадою Криму, яка розпочалася 20 вересня і перешкоджає поставкам продовольчих товарів з материкової України на півострів?

Блокада Криму триває. Перші декілька днів фури намагалися перетнути кордон, але ці спроби були безуспішними. Зараз немає вже навіть подібних спроб перетнути кордон фурами. Звісно ж, легкові автомобілі та люди можуть переїжджати на територію Криму у встановлений законом спосіб. Можна говорити про те, що блокада досягла своєї мети. На мою думку, вона ще буде продовжена. Тому що наш Президент вже звернувся до парламенту з проханням скасувати закон про запровадження спеціальної економічної зони в Криму.

З іншого боку, Україна планує створити власні логістичні центри в регіонах, близьких до Криму. Вантажівки будуть розвантажуватися в цих центрах, а громадяни, які проживають в Криму матимуть змогу перейти на українську сторону та в будь-який зручний для них час купити необхідні продукти харчування.

Які політичні та економічні вигоди ви плануєте забезпечити завдяки відкриттю подібних центрів?

До цього, українські товари після потрапляння на територію Криму або відправлялися до Російської федерації, або ж йшли на поповнення кишень керівництва окупованого нині Криму. Йшли на утримання розквартированих там російських військових. З точки зору якості, наші товари набагато якісніші російських. Наприклад, за інформацією, що дійшла до нас, український цукор доставляється в Крим, пересипається з українських мішків в російську упаковку та потім продається населенню Криму за набагато вищими цінами як російський товар. Звісно, ми хочемо припинити подібне безглуздя. В разі ж, якщо подібний логістичний центр буде створено на українській території, близькій до Криму, всі податки будуть надходити до українського бюджету і будемо чітко знати, в кого ці товари закупаються. Таким чином, торгівля буде відбуватися у цивілізований спосіб та у відповідності до українських інтересів. Ми цей процес підтримуємо.

Є критичні коментарі стосовно того, що українська влада пізно розпочала блокаду. Що Ви думаєте з цього приводу?

Крим – це не російська територія, це територія України, яка тимчасово перебуває під російською окупацією. В нас немає планів щодо створення в Криму трагедії голодомору. Але і окупантів годувати ми не хочемо. Ми змушені думати і про потреби людей, які тут живуть. 60 років тому, під час передачі Криму Україні, головним фактором в прийнятті цього рішення також стали подібні міркування. Тому що водо- та енергопостачання, поставки продуктів харчування з Росії до Криму були дуже складним завданням. З України зробити це було набагато простіше. Всю інфраструктуру, необхідну для Криму, створила Україна. Після російської окупації цю інфраструктуру стало неможливо використовувати. Нашими подальшими кроками ми хочемо продемонструвати, що існування Криму без України неможливе.

В Криму зараз є військові і цивільні громадяни. Давайте подивимося, що станеться з обома цими групами в разі, якщо ми розпочнемо повну блокаду Криму. Безсумнівно, Росія в першу чергу буде забезпечувати потреби власних військових, і жодним чином не думатиме про громадське населення. Якщо ми візьмемо Крим під суцільну блокаду, в першу чергу постраждають наші громадяни. Ми, будучи цивілізованою країною, не можемо на це піти. Тому потрібно було деякий час, аби розпочати процес блокади. І як видно на практиці, ми зробили абсолютно правильні кроки. Українські громадяни, які живуть в Криму, повністю ці дії підтримують. Вони говорять, що ми тут якось вистоїмо, але ви продовжуйте блокаду.

Російське керівництво зараз працює над тим, аби побудувати міст через Керченську протоку, який би зв’язав Крим з материковою частиною Росії. Коли цей міст буде закінчено, чи не віддалить це Крим від України?

Цього мосту не буде, можете бути певними. Я вже 30 років працюю на уряд і весь цей час ми говоримо про цей міст. З технологічної точки зору це є неможливим. Через те, що Азовське море не дуже солене, взимку воно замерзає. Крига зносить опори цього мосту. Спроби побудувати цей міст були і раніше, але міст було зруйновано через пошкодження його опор кригою. В той самий час, особливості ґрунту в цьому районі призводять до швидкого псування опор мосту. Якби можна було зробити щось подібне, цей міст би побудували ще за радянських часів. Сьогодні росіяни роблять вигляд, що поводять там якісь роботи. Намагаються створити враження, що вони побудують цей міст. Але як не було Південного потоку, так само не буде й цього мосту. Принаймні з російськими технологіями це неможливо. Звичайно, в світі є мости такої довжини. Але в інших місцях, в інших морях та в інших умовах. Це всі знають. Росіяни досі кажуть, що вирішать цю проблему. Ми весь час чуємо від російських високопосадовців про якісь широкомасштабні проекти. Але на практиці результатів не бачимо. В кримському питанні геополітичні цілі Росії потрібно розглядати в більш широкому контексті.

Чи можете Ви прокоментувати геополітичні цілі Росії, яка розпочала відігравати активну роль в Сирії?

Справжня мета Росії – це не захист інтересів майже 2 мільйонів російськомовного населення, яке проживає в Криму. В це можуть повірити тільки дуже наївні та зовсім недосвідчені політики. Росія не має жодного інтересу до тих, хто мешкає в Криму. Вони розповідають казки про міст для тих, хто там живе. В той самий час в Криму розташовується від 40 до 60 тис. російських військових, і для забезпечення їхніх потреб постійно збільшується кількість поромних сполучень та авіарейсів.

Головна мета Москви – збільшити військову присутність в Криму. Так само, як це було 250 років тому. Царська Росія заволоділа Кримом, який тоді був в руках татар, аби встановити контроль над Стамбулом та Протоками. Тому що вони б не могли дістатися Стамбулу з Новоросійська, через територію Криму, де були кримські татари. Тому вони захопили Крим. Росіяни продовжують мріяти про те саме. Пригадайте, ще три роки тому Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров висунув на адресу Туреччини звинувачення в порушенні положень Конвенції Монтре, що не відповідало дійсності.

Ціль Росії – Туреччина? Ви хочете сказати, що Росія оточує Туреччину з усіх боків?

Саме так це й потрібно розцінювати. Головна загроза – саме в цьому. Крим знаходиться на відстані 280 миль від м.Сіноп, а на відстані 80 км від провінції Хатай знаходиться російська військова база в Сирії – Латакія. В нас є прислів’я: кажуть, що раз на рік і незаряджена рушниця стріляє. Подивіться на нинішню ситуацію. На півночі Туреччини – значна кількість російських військових, на півдні – російська військова база. При цьому, російські літаки почали порушувати повітряний простір Туреччини. Раніше чи пізніше, хтось в когось вистрілить. В той самий час Росія запускає ракети з відстані 1500 км. Ви можете повірити в те, що російські ракети такі розумні? Може статися, що вони по дорозі впадуть на територію якоїсь іншої країни. Ці кроки Росії повністю змінили атмосферу і в Чорному морі, і в Середземному. Тоді як ще 2-3 роки тому ми говорили про співпрацю та партнерство, зараз обговорюємо тільки військові ініціативи. Туреччина говорить про велику кількість біженців. Уряд Туреччини буде змушений займатися ще й новою хвилею біженців. Як це буде сприйнято в турецькому суспільстві – це окреме питання. Саме тому керівництво Туреччини та НАТО так жорстко відреагували на сирійську політику Росії.

Якщо подивитися на міжнародну кон’юнктуру, чи не виникають у Вас думки про те, що між Росією та Західним світом може бути досягнуто компроміс з кримського питання, що буде суперечити інтересам України?

Захід не піде на жодні поступки Росії в цьому питанні, це неможливо. Наші західні партери живуть в світі, який повністю керується законами. На Заході є розуміння того, що всі міжнародні відносини мають бути побудовані на принципах справедливості та права. З точки зору міжнародного права, не може бути жодних пояснень окупації Криму. Все, що до цього моменту робила Росія в кримському питанні, суперечить нормам міжнародного права.

Під час останньої ГА ООН Обама та Путін провели переговори. Як Ви розцінюєте цю зустріч?

Що стосується виступу Путіна в ООН та його зустрічі з Обамою, то зустрітися з Путіним потрібно було лише для того, щоб пересвідчитися в його неадекватності. Ми також зустрічаємося з ним в звичному форматі. Якщо російський народ вірить в те, що заслуговує такого лідера як Путін, і якщо вони йому довіряють, то тут нема що більше сказати. І ми, і наші західні партнери зустрічаємося з іншою стороною, і намагаємося відвернути їх від помилкових кроків.

Добре, а якою є, на Вашу думку, остаточна мета Росії в Сирії?

Перш за все, що стосується сирійського питання, хочу звернути Вашу увагу на деякі факти стосовно російського народу. 84% російських громадян підтримує Путіна, і 70% цих прихильників Путіна підтримують бомбардування Сирії. Дуже вірогідно, що більша їхня частина навіть не зможе показати на карті, де знаходиться Сирія.

Від Сирії не надходило безпосередньої загрози для Росії. Не було жодних дій або нападів. В них навіть немає спільного кордону. Це все – хід, пов'язаний з зовнішньополітичними планами Путіна, його амбіціями та авантюрною політикою. Впевнений, що Росія не думає ані по Асада, ані про сирійський народ. Їхня мета – створити велику проблему для Заходу та запропонувати власне вирішення цієї проблеми. Сьогодні весь світ говорить про неможливість вирішення сирійського питання без Росії. Але ще декілька місяців тому у контексті сирійського питання практично не було такого фактору, як Росія.

До яких наслідків призведе сирійська політика Росії?

Знову зросте підтримка з боку певних держав опозиційним силам в Сирії. Це ще розширить театр бойових дій. Ще більше біженців прибудуть до Туреччини, а потім – і до Європи. Посилиться розкіл Європи і буде створено хаос. Це, власне, і є головною ціллю Росії. І посередні цього хаосу Путін виступить з власним меседжем і почуємо такі його слова: «В усьому цьому хаосі є тільки єдина країна, яка залишилася стабільною, змогла вистояти і змусити весь світ обертатися навколо себе. І ця країна – Росія». Логіка Росії досі працює таким чином. Косово відділилося від Сербії. Тоді і Крим ми зможемо якось забрати. Але Косово отримало свою незалежність завдяки втручанню міжнародної спільноти після кривавих війн та подій, що мали ознаки геноциду. В Криму про це мова не йде. Росія каже: «Якщо США розпочали війну в Іраку, то ми можемо втрутитися в Сирію». Але і тут є різниця. Тоді американці боролися проти кривавого диктатора. А зараз Росія кривавого диктатора підтримує.
Ми можемо спостерігати, як Росія ще глибше занурюється в процеси, що не мають до неї жодного відношення. Зараз в нас на очах розгортається складна геополітична гра. Ми є свідками низки авантюр, які розпочалися ще 2008 р. в Грузії, отримали своє продовження в Криму і на Донбасі, а зараз розгортаються в Сирії. Дії Росії в Сирії жодним чином не сприятимуть стабілізації ситуації. 
В цих умовах для європейських країн важливо зберегти єдність і ця єдність має засновуватися на ідеї, що раніше чи пізніше цивілізований світ переможе. На жаль, страждають звичайні люди, але ми вимушені чекати.

В східній Україні вже певний час не відбуваються зіткнення, чи можна говорити про те, що ми наближаємося до відновлення стабільності?

На сьогодні вже протягом місяця в цьому регіоні зіткнень немає. Це добра новина. Продовжується відведення озброєння. Це також добре. Ми зробили певні кроки для забезпечення необхідної правової основи для проведення виборів в цих областях. Терористи в цих областях повністю залежні від Росії. За наказом Путіна вони перенесли заплановані раніше вибори. Фактично можна говорити про їхнє скасування.

Ми бачимо позитивні результати санкцій. За оцінками іноземних експертів з різних країн, внаслідок запровадження санкцій Росія вже втратила 250 млрд. дол. своїх резервів. Ця цифра з кожним днем зростає. Тепер до цього додалися ще витрати на війну в Сирії. В цій ситуації схоже на те, що хоча б одна з двох проблем, в яких Росія виступає головним актором, має бути вирішена. Або Сирія, або ситуація на сході України. Зараз Росія відправляє донецьких терористів, які працюють на російські спецслужби, до Сирії.

Володимир Путін в одному зі своїх нещодавніх інтерв'ю зазначив, що Україна не виконує деякі зі своїх зобов’язань згідно з Мінськими домовленостями. Зокрема, він відзначив, що центральна українська влада відмовляється вступати в контакт з представниками Донецька та Луганська в процесі підготовки до виборів. Що Ви думаєте з приводу цих заяв?

Я пам’ятаю старе інтерв'ю Путіна. На запитання, як він збирається боротися з терористами і як взагалі потрібно з ними поводитися, він тоді відповів: «Їх потрібно мочити в сортирі». І людина, яка це казала, тепер розповідає нам про необхідність вести з терористами переговори. Зараз ми добре бачимо, як в Сирії Путін обрав шлях ведення переговорів з терористами.

Чомусь він думає, що і ми мусимо вести переговори з терористами. Цього не буде. Вони – вбивці, які вбили тисячі українців, катували їх. Ми будемо зустрічатися тільки з тими представниками Луганська та Донецька, які будуть обрані народом, за українськими законами, у прозорий спосіб.

Для проведення виборів нам необхідно підготувати певні закони. Згідно з цими законами і будуть проводитися місцеві вибори. Але для цього є деякі попередні умови. Насамперед, виведення російських військових. Забезпечення умов для роботи в цих регіонах представників політичних партій та ЗМІ. Потрібно, щоб ці вибори були проведені згідно з українським законодавством. Необхідно, щоб своє право голосу на виборах змогли використати українці, які там живуть, а ті українці, які були змушені тимчасово залишити ці регіони, могли повернутися і також отримати можливість проголосувати. Ви бачите в цьому щось нелогічне? Якщо ми насправді говоримо про політичне вирішення, то ми будемо вести переговори з керівниками місцевих органів влади, обраними за українськими законами.

Але мрія Путіна – повернути окуповані регіони разом із самопроголошеними лідерами та терористами, відповідальними за численні вбивства. Цих терористів він сам породив, тепер нехай їх забирає назад та відправляє в інші місця. А наші громадяни мають повернутися на власну землю та обрати собі тих лідерів, яких забажають. Ми завжди готові до переговорів з цими законно обраними представниками.

На жаль, ми не зможемо провести місцеві вибори цього року, як планували раніше. Через технічні деталі робота в цьому напрямку буде продовжена і протягом наступного року. Але поки Росія не виконає своїх зобов’язань, режим санкцій, що наразі застосовується проти неї, буде продовжуватися. І ми побачимо всі негативні наслідки цього. Знову будемо сфокусовані на негативних моментах.

З Росії час від часу надходять цікаві новини. Зазвичай ці новини стосуються намірів окремих фірм працювати в Криму або Росії, не дивлячись на запроваджені санкції. Наскільки ця інформація є достовірною?

Хочу вам дати одну пораду. Хочу порадити людям, які досі слухають російську пропаганду та продовжують в неї вірити, більше цього не робити. Декілька днів тому російське агентство новин Інтерфакс опублікувало новину. В цій новині повідомлялося, що Тюрксель має наміри розпочати роботу в Криму. Але в цій новині був кумедний момент. В ній містилося посилання на слова особи, яка живе в м.Кайсері та є представником компанії Superonline. Можете собі уявити? Людина, яка живе в м.Кайсері та немає жодного відношення до компанії Тюрксель, робить таку заяву. Тюрксель – це велика, міжнародна компанія. Вона має великі інвестиції в Україні. Подібні новини можуть створити значні проблеми для таких компаній. Хоча одразу після цієї новини Тюрксель зробив власну заяву, в якій спростував цю інформацію. Ми також зробили сайт під назвоюwww.stopfake.org, на якому спростовуємо недостовірну інформацію. коли ви на нього заходите, можете побачити сотні рейкових новин, створених Росією. – Мехмет Ердоган Ельгін

     

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux