Портал в режимі тестування та наповнення
Стаття Посла України в Туреччині Сергія Корсунського для газети «День» щодо парламентських виборів в Туреччині
Опубліковано 09 листопада 2015 року о 15:13

Ердоган виніс урок

Для України результати виборів у Туреччині є позитивом

Сергій Корсунський

 

Справді, результати дострокових виборів у Турецькій Республіці (ТР) виявилися несподіванкою. Ніхто не передбачав такого стрімкого зростання голосів за правлячу Партію справедливості і прогресу (ПСП). Є, звичайно, незадоволені та критики, але насправді вона зробила неабиякий прогрес порівняно із червнем.

Результати зазначених виборів формуватимуть політичний ландшафт Туреччини найближчими роками. Переконлива перемога ПСП означає, що правляча партія зробила належні висновки з падіння рівня підтримки у червні та спрямувала свою передвиборчу кампанію на повернення голосів консервативно налаштованих мусульман середнього віку (як етнічних курдів, так і турків), а також молодіжного електорату. Аналіз партійного списку кандидатів у депутати турецького парламенту свідчить, що найбільші зміни в нього зробила саме правляча партія, тоді як опозиційні партії обмежилися «косметичними» змінами.

Водночас негативний досвід коаліційного процесу, який тривав із червня до серпня, а також нова хвиля підтримуваного ззовні тероризму, яка розпочалася в липні, наочно продемонстрували турецькому електорату можливі альтернативи однопартійному правлінню ПСП. Крім того, турецькі виборці добре пам’ятають негативний досвід правління коаліційних урядів, останній з яких у 1999—2001 роках привів Туреччину на межу банкрутства.

Керівники та інші високопосадові представники правлячої партії наголошують на планах ПСП зосередитися на таких найактуальніших проблемах Туреччини:

КУРДСЬКИЙ ТЕРОРИЗМ

Турецькі експерти вважають високою ймовірність активізації терористичної організації Робітничої партії Курдистану (РПК), спрямованої на подальшу дестабілізацію Туреччини та «покарання» курдської громади за те, що її значна частина віддала голоси ПСП, а не за Партію національної дії (ПДН), яку РПК позиціонує як свій «легальний філіал» у правовому полі Туреччини. Уряд намагатиметься довести терористам безперспективність їхньої діяльності, спрямованої на розкол Туреччини, шляхом активізації антитерористичної операції в країні та за її межами, тобто в Іраку й Сирії.

ТЕРОРИЗМ «ІСЛАМСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ІРАКУ І ЛЕВАНТУ» (ІДІЛ)

Оскільки Туреччина — один із ключових партнерів у Міжнародній антитерористичній коаліції (МАК), вона залишається також одним із об’єктів діяльності терористів «ІДІЛ», які 10 жовтня здійснили в Анкарі найбільш кривавий в історії Турецької Республіки теракт і продовжують здійснювати терористичні напади меншого масштабу на південному сході країни. Тому слід очікувати, що Туреччина разом із США та іншими партнерами по МАК активізує свої зусилля в напрямку розв’язання сирійського питання шляхом усунення від влади в Сирії режиму БААС, ліквідації «ІДІЛ» та приходу до влади Сирійської національної коаліції, яка наразі базується в Туреччині, після перемоги Вільної сирійської армії.

ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ

Період політичної невизначеності, який тривав із червня до самого початку цього місяця, а також економічні проблеми в Європі й на Близькому Сході негативно вплинули на економіку Туреччини. Хоч вона залишається однією з найбільш динамічних у Європі та світі, турецька економіка зазнала зменшення темпів зростання. Водночас для досягнення «Цілей-2023» (сторіччя Республіки) Туреччина має демонструвати економічний ріст як мінімум 3% щороку, що наразі виглядає проблематичним.

Таким чином, позачергові парламентські вибори 1 листопада надали правлячій партії новий вотум довіри, який надасть Туреччині можливість зосередитися на консолідації турецького суспільства, стабілізації ситуації у сфері безпеки і забезпеченні економічного розвитку.

 

Для України результати виборів у Туреччині є позитивним перебігом подій, оскільки правляча партія однозначно й беззастережно підтримує суверенітет і територіальну цілісність нашої держави та активно сприяє реалізації відповідних ініціатив України на міжнародній арені. Проте щоб робити подальші висновки, слід дочекатися формування уряду і проголошення його програми.

Ердоган виніс урок

Для України результати виборів у Туреччині є позитивом

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux