Портал в режимі тестування та наповнення
Інтерв’ю для "Анадолу Ажанси" щодо 25 річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Туреччиною
Опубліковано 13 лютого 2017 року о 10:57

"Чорне море нас не розділяє, а зближує"

 

У зв’язку з річницею встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туреччиною чи можете Ви коротко розповісти про розвиток українсько-турецьких відносин? 

 

Сьогодні, 3-го лютого, виповнюється 25-та річниця встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туреччиною. Це невеликий проміжок часу в масштабі історії.

 

Але якщо ми подивимося на наші двосторонні відносини у більш широкій історичній перспективі, то побачимо, що взаємини між Українською і Турецькою державами мають багате історичне минуле. Так, ще у XVII столітті Османська держава активно підтримала війну за незалежність України на чолі з видатним українським лідером Богданом Хмельницьким. З того часу Туреччина неодноразово допомагала Україні у її боротьбі за незалежність. Наприклад, на початку XVIIІ століття інший український лідер Іван Мазепа був урятований турецьким султаном Ахметом ІІІ, який відмовився видати його на розправу російському цареві Петру І.

 

Вже у ХХ столітті Туреччина однією з перших визнала незалежність України як у 1918, так і в 1991 році, коли почалася новітня історія українсько-турецьких взаємин.

 

Починаючи з того часу ми змогли вийти на рівень справжнього стратегічного партнерства, заснованого на принципах рівності, щирості та взаємної поваги. Станом на сьогодні Туреччина є нашим ключовим партнером у регіоні, який послідовно підтримує суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Туреччина займає принципово важливу позицію у кримському питанні.

 

Відбувається активний політичний діалог на всіх рівнях. Основним механізмом нашого стратегічного партнерства є щорічні засідання двосторонньої Стратегічної ради високого рівня під спільним головуванням Президентів України та Туреччини. Наступне таке засідання має відбутися навесні цього року у Києві.

 

Туреччина підтримує Україну на всіх міжнародних платформах, у першу чергу в ООН. Так, у 2014 році Туреччина не лише проголосувала за, але і стала співавтором резолюції ГА ООН на захист територіальної цілісності України; у 2015 році Туреччина підтримала кандидатуру України на членство в РБ ООН та надіслала в окупований Крим делегацію, у звіті якої була рішуче засуджена практика порушення окупантами прав кримськотатарського народу; у 2016 році Туреччина підтримала ініційовану Україною резолюцію ГА ООН на захист прав людини в окупованому Криму. У зазначеній резолюції РФ була вперше кваліфікована як держава-окупант.

 

На сьогоднішній день між Україною та Туреччиною існує широка договірно-правова база, що складається зі 131 міжурядової угоди. У 2012 році ми домовилися про надання громадянам України в Туреччині та громадянам Туреччини в Україні права безвізового перебування в наших країнах терміном до 60 днів. У 2016 році ми збільшили цей термін до 90 днів. Ведуться переговори щодо запровадження режиму поїздок до Туреччини громадян України за ID посвідченнями.

 

Україна і Туреччина, будучи державами, що мають високі технології в авіакосмічній та оборонно-промисловій сферах, активно розвивають  співробітництво у цих галузях. Ми навіть створили спільну українсько-турецьку групу з координації стратегічних проектів.

 

Впродовж останніх 25 років Туреччина залишається одним з ключових торговельних партнерів України. Зокрема, за обсягами реалізації українського експорту Туреччина традиційно займає друге місце серед інших партнерів. Товарообіг між нашими країнами за 2016 рік склав близько 4 мільярдів доларів, хоча в останні роки спостерігається його зниження, спричинене агресією режиму Путіна проти України. Ми бачимо наше головне завдання в тому, щоб, незважаючи на негативні зовнішні фактори, припинити цю тенденцію і започаткувати ріст.

 

І ми маємо всі передумови для цього. Україна та Туреччина мають потужний економічний потенціал, ємні товарні ринки, розвинені транспортні зв’язки та спільних торговельних партнерів. Все це є важливою основою для повномасштабної реалізації взаємовигідних торговельно-економічних проектів і передумовою для збільшення обсягів торгівлі.

 

У рамках досягнення цієї мети сторони ведуть переговори  щодо підготовки до підписання Угоди про вільну торгівлю. Наразі проведено 6 раундів переговорів на міжурядовому рівні. Ми налаштовані на продовження активної роботи з підготовки зазначеної Угоди з урахуванням інтересів України і Туреччини.

 

Який месидж стосовно співробітництва та солідарності Ви хотіли би надіслати Туреччині і Турецькому народу?

 

Я бачу свою місію в тому, щоб зберегти та поглибити братерські і дружні відносини між Україною та Туреччиною. Двостороннє стратегічне партнерство має і надалі наповнюватися реальними результатами. У сфері високих технологій настав час поєднати науково-технологічний потенціал України та промисловий потенціал Туреччини в аерокосмічній та оборонній галузях.

 

Ми зробимо все, що в наших силах для забезпечення подальшого розвитку політичного, економічного та культурно-гуманітарного співробітництва з нашим ключовим стратегічним партнером Туреччиною.

 

Народи України і Туреччини мають завжди відчувати, що Чорне море не розділяє, а зближує наші країни. Україна і Туреччина мають зберігати цей дух солідарності та взаємодопомоги, що панує у відносинах між двома країнами. Ми маємо продовжувати підтримувати один одного у протидії будь-яким викликам і загрозам, з якими стикаються наші держави.

 

Що означає Туреччина і Турецький народ для України?

 

Туреччина для України є надійним другом та стратегічним партнером, з яким ми прагнемо розвивати конструктивні відносини та наповнювати їх конкретними проектами, адже міцні українсько-турецькі взаємини не лише слугуватимуть на благо України і Туреччини, але і зроблять суттєвий внесок у забезпечення миру і процвітання в регіоні та світі.

 

Турецький народ є історично та ментально близьким до України, що відчувається у повній компліментарності у наших стосунках на всіх рівнях: від міжособистісного до міждержавного. Наприклад, в українській мові є тисячі слів тюркського походження, а в турецькій мові зустрічаються слова слов’янського походження. Наші національні візерунки, які вишиваються та зображуються на килимах, одязі, посуді та інших речах, є дуже схожими та часто мають спільну символіку.

 

Коли я вручав вірчі грамоти Президенту Туреччини Р.Т.Ердогану, я вручив йому протокольний подарунок – булаву. Цей подарунок був обраний не просто так. Адже булава є традиційним і багатовіковим символом влади, честі та гідності політичного лідера та військового головнокомандувача як в Україні, так і в Туреччині. Це свідчить про наш спільний історичний спадок.

 

Такий подарунок в Україні означає побажання і надалі нести непростий і важкий тягар влади з честю і достоїнством, як це робить Ваш Президент.

Отже, вищесказане дозволяє без перебільшення сказати, що для України Туреччина є братерською країною, а її народ – братерським народом.

 

Чи могли би Ви навести приклад взаємодопомоги та взаємодії між нашими країнами?

 

Туреччина послідовно підтримує суверенітет і неподільність нашої держави. Туреччина займає принципово важливу позицію у кримському питанні і, що дуже важливо, це партнерство підкріплене конкретними діями.

 

У міжнародних організаціях Туреччина та Україна також здійснюють постійну взаємну допомогу. Вище я згадував про активну підтримку Туреччиною резолюцій ГА ООН на захист територіальної цілісності нашої держави. Водночас, Україна, будучи непостійним членом РБ ООН, завжди підтримує Туреччину проти будь-яких провокацій, що здійснюються проти неї.

 

У гуманітарній сфері Туреччина, будучи світовим лідером з точки зору надання гуманітарної допомоги, а також країною, яка приймає більше 3 мільйонів біженців з Сирії та Іраку, тим не менш знаходить можливість допомагати також і Україні. За два останні роки  Туреччина надала 65 тонн гуманітарної допомоги для переселенців з Донбасу, який потерпає від російської агресії. Туреччина на безкоштовній основі прийняла у своїх рекреаційних установах близько 300 дітей українських військових-учасників АТО. Цей проект патронує і координує особисто Міністр закордонних справ Туреччини. Цього літа на реабілітацію у Туреччину вирушить ще одна група таких дітей. Крім того, 31 грудня ми уклали міжурядову угоду, відповідно до якої Туреччина щорічно надаватиме Збройним силам України близько 3 мільйонів доларів допомоги.

Україна також виступила з ініціативою безкоштовного лікування групи сирійських дітей, які мають серйозні захворювання серця. Справа в тому, що в Україні є дуже потужна кардіохірургічна школа та один з відомих українських кардіохірургів висловив готовність провести відповідні операції в Інституті серця, що знаходиться в Києві. 

 

Які кроки були зроблені та заплановані у співробітництві між Україною і Туреччиною у сферах культури та туризму?

 

Між Україною та Туреччиною діють декілька міжурядових договорів у сфері культури, на основі яких здійснюється культурне співробітництво. Регулярно проводяться концерти та виставки, українські та турецькі митці беруть участь у різних міжнародних фестивалях, що проводяться в обох країнах. Декілька років тому в Туреччині з великим успіхом пройшли Дні культури України, програма яких включала концерти фольклорного ансамблю, виставку голограм скіфського золота та інші заходи. У жовтні минулого року ми започаткували пряме авіасполучення між столицями України і Туреччини та приурочили до цієї події виставку «50 винаходів, які Україна подарувала світу», що демонструвалася, зокрема, в аеропорту Анкари та у Національній бібліотеці Туреччини.

 

У 2017 році ми плануємо провести низку культурних заходів, зокрема Дні українського кіно, виставки українського художника І.Марчука, українсько-турецький культурний форум в Анкарі та інші цікаві заходи. Однією з наших креативних ідей у сфері розвитку українсько-турецької культурної взаємодії є започаткування постійно діючого форуму-платформи для комунікації митців України та Туреччини. Ми розпочали роботу над зазначеною ініціативою.

Чи побачили Ви позитивний вплив на туристичну сферу після започаткування прямого авіасполучення між столицями України та Туреччини? Скільки туристів з Туреччини очікує Україна у 2017 році та навпаки?

За останній рік рекордно зріс туристичний потік з України в Туреччину. Вашу країну відвідали понад 1 мільйон 14 тисяч наших співгромадян. У порівнянні з попередніми роками, це на 59% більше. Кількість громадян Туреччини, які відвідали Україну, також зросла. Був зафіксований ріст на 30%. Такому зростанню, безумовно, сприяло відкриття прямих авіарейсів між нашими столицями. Вони здійснюються на щоденній основі і щоденно літаки є заповненими майже на 100%. А загалом між Україною і Туреччиною щотижня здійснюються 186 авіарейсів!

Я впевнений, що ці показники будуть зростати, адже в Україні і Туреччині живуть дуже високоосвічені люди, які знають про багату історію наших держав, їхній спільний історичний спадок. У Туреччині знають, що свого часу самий північний форпост Османської держави розташовувався у фортеці українського міста Кам’янець-Подільський, а в Україні знають, що в Туреччині розташовані два з семи античних чудес світу. Турки знають, що свого часу в степах України панували та побудували свої держави скіфи – народ, який прийшов з Центральної Азії, звідти, де розташована і Прабатьківщина Турецького народу. А українці знають, що в Туреччину з Північного Причорномор’я свого часу прийшов народ кіммерійців, заснувавши тут свої міста… Цей екскурс в історію можна продовжувати безкінечно, але головне, що наші народи мають історичну пам’ять і взаємно цікавляться один одним, що є запорукою успішного розвитку особистих контактів між громадянами України і Туреччини.

Чи заплановані на близьке майбутнє двосторонні візити високого рівня?

Ми маємо надзвичайно динамічний політичний діалог. У минулому році лише на рівні Президентів відбулося три зустрічі. Одним з найважливіших для України візитів у 2017 році буде візит Президента Туреччини Р.Т.Ердогана до нашої держави, де буде проведено чергове засідання двосторонньої Стратегічної ради високого рівня. Найближчим часом відбудеться зустріч Міністрів закордонних справ України та Туреччини у Києві, а також візит до Анкари Прем’єр-міністра України.

Отже, наше стратегічне партнерство розвивається активно на користь народів України і Туреччини.

 

 

АА, Nazlı Yüzbaşıoğlu

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux