Портал в режимі тестування та наповнення
«Рішення Туреччини щодо атомної енергетики є дуже логічним» – Посол України в Туреччині Сергій Корсунський
Опубліковано 06 травня 2011 року о 13:11

Інтерв’ю Надзвичайного і Повноважного Посла України в Турецькій Республіці для щотижневого видання Туреччини «Аксійон»  (6 травня 2011 р.)

Посол України повідомив, що після подій в Чорнобилі було побудовано два реактори і планується будівництво ще двох реакторів та зазначив: «Економіка Туреччини настільки зросла, що їй вже не вистачає існуючих можливостей. Рішення щодо будівництва двох АЕС є дуже логічним».

Як вплинули документи «Вікілікс» на дипломатів в Анкарі? Що Ви думаєте стосовно витоків радіації в Японії, як країна, що пережила Чорнобильську катастрофу? Ми постукали в двері Посольства України, яка є для нас країною-сусідом. Останнім часом наші відносини швидко розвиваються. Було підписано договір щодо стратегічного партнерства. Після візиту Прем’єр-міністра Р.Т.Ердогана до України у супроводі 600-та бізнесменів, Президент України Віктор Янукович також приїде до Анкари. Молодий Посол Сергій Корсунський, звертаючи увагу на те, що Туреччина та Україна є яскравими зірками регіону, висловив впевненість у подальшому розвитку відносин. Розповідаючи про те, як «Вікілікс» вплинув на дипломатів, він зазначив, що хоче, щоб документам, які складаються з пліток, не надавалося більше значення, ніж потрібно. Він зазначає: «Прем’єр-міністр Р.Т.Ердоган поставив мету, протягом 5 років подвоїти обсяг двосторонньої торгівлі. Нам потрібно багато працювати». С.В.Корсунський, який після Тель-Авіву та Вашингтону приїхав до Анкари, відповів на наші запитання.

— Чи простягнули Ви Токіо руку допомоги після цунамі, що стався в Японії? Як радіаційні витоки вплинуть на світ?

— Японія не просила у нас допомогу щодо радіаційних витоків, ми самі запропонували допомогу. Протягом останніх років у нас дуже інтенсивна співпраця з японцями. Вони багаторазово приїжджали до України і знайомі з нашим досвідом. Чорнобиль та Фукусіма з технологічної точки зору дуже різні катастрофи. На Фукусімі реактор не зруйнований, він не вибухнув, цей реактор необхідно охолодити, оскільки він постійно нагрівається. Катастрофа в Чорнобилі зовсім інша, оскільки там відбувся вибух. Я вірю в те, що в Японії справи налагодяться. Там є проблеми, але я впевнений, що вони вирішать ці проблеми. Звичайно це події, що змушують непокоїтися, але це не катастрофа, цю ситуацію можна вирішити.

Що Ви думаєте стосовно будівництва атомних електростанцій в Туреччині, що є предметом дебатів?

— Звичайно, я дуже уважно слідкую за дебатами. Після подій в Чорнобилі у нас було побудовано два реактори і планується будівництво ще двох, альтернативного шляху немає. Використовувати газ дуже дорого, а вугілля дуже засмічує довкілля. Залишається лише нафта, але вона дуже дорога. Тому атомна станція є дуже хорошою альтернативою. Якщо ви її будуєте правильно та в правильному місці, ви не матимете проблем. Є питання, які потребують вирішення, починаючи з її будівництва. Як ви транспортуватимете паливо, що ви будете робити з паливом після виробництва, чи є у вас місце для відходів? Оскільки паливні збірки мають охолоджуватися в воді протягом 3-х років. Звичайно вода до того часу стає радіоактивною і Вам необхідно прийняти рішення, чим ви замінюватиме радіоактивну воду. І це – не маленьке питання. Або ж як саме ви будете транспортувати паливо територією Туреччини? Залізною дорогою чи морськими шляхами? Всі ці питання здаються простими, проте коли ви переходите до справи необхідно також запобігти таким загрозам, як терористичні акти. Зробити так, що атомна електростанція працювала, забезпечити її технічним обладнанням, це дуже велика та об’ємна робота. Тому до цього потрібно підходити з великим розумом та дуже професійно. Потрібно бути об’єктивним, не використовуючи емоції та почуття. Альтернативи немає.

Як Ви оцінюєте таке бажання Уряду Туреччини?

— Це суверенне право та рішення Туреччини. Існує логіка розвитку країни, коли країна доходить до певної точки, для розвитку економіки та енергетики, виникає потреба у нових речах. Тоді необхідно будувати гідро електростанції або теплові електростанції. Якщо у вас не має таких джерел, необхідно будувати атомні електростанції. На мою думку, економіка Туреччини так розвинулася, що їй не вистачає існуючих можливостей, тому це рішення дуже логічне.

Одним з питань, в яких Україна має великий успіх, є військові технології. Як ви досягли такого успіху?

— Наша історія спирається на Другу Світову Війну. В той час Радянський Союз мусив в короткий період часу виготовити військові технології в великій кількості. Ми розробили унікальні технології і почали виготовляти в великій кількості літаки, танки та зброю. Першу атомну бомбу в Радянському Союзу було виготовлено у нас в м.Харків. Вона була виготовлена на дуже потужній науковій базі. Це стосується і танків. Виготовлення зброї спирається на дуже сильну наукову основу, дослідницьку діяльність та досвід. Ви напевно чули про гелікоптер Сікорського. Сікорський - одесит. Віз зробив свій перший гелікоптер сто років тому саме там. Він працював в Київському політехнічному університеті. Більшість сучасних передових військових технологій були виготовлені в тодішньому Радянському Союзу та теперішній Україні. Наразі ми не виготовляємо балістичні ракети, оскільки не маємо в них потреби, проте у нас існує інженерне бюро, яке може їх виготовляти. Вони працюють над мирними космічними проектами. В цій галузі ми співпрацюємо з турецькими фірмами Рокетсан, Асельсан та Отокар. Наші танки – найкращі в світі. Якби ви побачили наші сучасні танки. Вони вразі потреби навіть можуть літати. Ми працюємо з Пакистаном, Іраком та іншими арабськими країнами. У нас хороші відносини з Америкою. Наші спеціалісти виготовляють окрему частину ракети, яка виготовляється в США в мирних цілях. Ми знаходимося в першій десятці серед країн, які виготовляють такі технології. Танки та броньована техніки є одними з найважливіших одиниць нашого експорту.

Україна виробляє вітчизняний автомобіль. Туреччина також має таку мету.
Туреччина в питанні виробництва автомобілів знаходиться на правильному шляху. Тут присутні всі світові марки, ви виготовляєте дуже хороші автомобілі. Якщо Ви запитаєте, чи кожній країні, що виробляє хороші автомобілі, потрібна вітчизняна автопромисловість? Це окреме питання. Р.Т.Ердоган добре розбирається в цій справі і він дуже талановитий керівник. Наша вітчизняна автомобільна промисловість було не дуже успішною, проте ми думаємо знову розпочати виробництво. Ми всі разом побачимо, що з цього вийде. Найбільш позитивним моментом в нашій попередній автомобільній промисловості було те, що вона була дуже дешевою для населення, проте я віддаю перевагу японським автомобілям.

Ви володієте передовими технологіями в розробці танків, проте чому автомобільна промисловість не була успішною?

— В Радянському Союзі ніхто не знає відповіді на це запитання. Ми першими полетіли в космос, ми виробляли потужну хорошу зброю, проте ми не знаємо, як зробити двигун автомобіля. Чому? Ніхто цього не знає. Наразі і росіяни, і ми більш менш навчилися це робити, проте я все одно віддаю перевагу японським автомобілям.

Ви підтримуєте євро інтеграційні прагнення Туреччини? Чому це для важливо?
Коли формувався ЄС найважливішою ідеєю було створення Європи без кордонів та забезпечення вільного пересування. Доки в цей європейський проект, не буде включено Туреччину та Україну проект, який ми називаємо ЄС, не буде завершено. Коли ви у 1963 році підписали перший договір з ЄС, він налічував близько 15 членів, наразі він складається з 27 членів. Найближчим часом їх може бути 29. Туреччина також веде переговори щодо набуття членства. Україна цього року сподівається підписати договір для того, щоб розпочати переговорний процес в рамках євроінтеграції.

Чи потрібно нам поспішати? На мою думку, такої потреби немає. Європі більш потрібні ресурси України та Туреччини, у нас такої потреби немає. Проте наразі нам необхідно запровадити та користуватися всіма європейськими стандартами життя та продукції. Ми також намагаємося адаптувати нашу законодавчу базу. Якщо ми зараз підпишемо Угоду про зону вільної торгівлі, над якою працює України, та скасуємо візовий режим, ми увійдемо до проекту ЄС. Для Туреччини ситуація така сама. Туреччина також прагне вільного пересування людей та товарів. Якщо Європа хоче бути конкурентоспроможною поруч з Америкою та Азією, їй необхідно включити до свого складу Україну та Туреччину. В жодному місці на світі немає такої землі, як на Україні. У нас рівень освічених людей сягає ста відсотків. Цього майже не існує в інших країнах світу. В світі не існує настільки енергійних та динамічних людей, особливо в сфері бізнесу, як в Туреччині. Туреччина водночас в дверима на Схід. У ЄС немає іншого виходу.

В якому напрямку розвиватимуться українсько-турецькі відносини? Чи принесуть результат візити делегацій?

—Відносини між двома країнами наразі перебувають на найвищому рівні. Восени наш Президент відвідає Туреччину для того, щоб провести засідання Стратегічної Ради Високого Рівня. Обидві країни прикладають великі зусилля для розвитку двосторонніх відносин. Можна розвивати співробітництво в галузі енергетики, а також в військовій та технологічній галузях. Наразі ми інтенсивно проводимо переговори щодо Лівії. Туреччина допомогла в питанні евакуації наших громадян і ми дуже за це вдячні. Минулого року торгівельний обсяг досяг 5-ти мільярдів доларів США. Він швидкими темпами продовжує збільшуватися. Зазвичай січень є дуже спокійним місяцем в торгівлі, проте в січні цього року було зафіксовано ріст торгівельних показників на 60% у порівнянні з січнем минулого року. Я дуже цим задоволений. Ми протягом довгого часу не просувалися в перед. Проте офіційний візит Прем’єр-міністра ТР Р.Т.Ердогана, що відбувся 24-25 січня ц.р., надав потужного імпульсу, як в галузі торгівлі, так і в інших галузях двосторонніх відносин. Разом з Прем’єр-міністром ТР Україну відвідали 600 бізнесменів та 4 міністри. Це значна подія.

—Ви маєте досвід роботи в Вашингтоні та Тель-Авіві. Як вплинули на Вашу роботу документи «Вікілікс»?

— Я розчарувався у багатьох своїх колегах. Вони надсилали в свої столиці неправдиві речі. Знаєте, якщо ми запишемо і опублікуємо розмову на кухні або в спальній кімнаті подружжя, яке разом 20 років, всі із задоволенням це прочитають і скажуть, що вони теж сваряться. Це погано, адже брудна білизна не має потрапляти на зовні. Громадськість має право на доступ до інформації, проте існують дуже таємні речі. Якщо ми будемо говорити про ці телеграми, то стає очевидним, що вони без жодних коментарів, розповідають те, що там відбувається. Аналіз відбувається у Вашингтоні. Працівники Міністерства закордонних справ збирають інформацію, що надходить з Посольств, працюють над ними, аналізують та готують спільний документ. В інших країнах – інші традиції. Там аналізом займаються Посольства. Тоді аналітична діяльність стає завданням Посольства. Необхідно розділяти дипломата, як професіонала та як людину. Як людина, він може любити або не любити країну, в якій знаходиться, проте як дипломат, він не має права на емоції.

— Що Ви відчули читаючи ці документи? Що змінилося в світі дипломатів?

— Те, що ми читаємо в Вікілікс не має жодного сенсу, оскільки це не відповідає дійсності, це – обман. Ви також могли б це зробити, як роман. Це приблизно було б одне й те саме. Я чув, що Посол США В Мексиці звільнився із-за Вікілікс. Я близько з ним знайомий, він був Послом США в Україні, він справжній професіонал. Проте Вікілікс повідомило, що він сказав щось погане про уряд Мексики. Цей Посол мусив або доводити, що він цього не писав, що є неможливим, або звільнитися. Він звільнився. Америка втратила дуже хорошого Посла.

З якими труднощами Ви зустрічаєтесь, працюючи в Туреччині?

— Я говорив з дипломатом, який пропрацював в Туреччині 20 років. Я тоді лише нещодавно приїхав. Я йому сказав, що в Туреччині політичне життя дуже складне і запитав, що мені необхідно робити для того, щоб правильно розуміти внутрішню та зовнішню політику? Він мені сказав: «Я провів тут 20 років, але я сам можу поставити тобі таке запитання». Туреччина дуже складна країна. Для того, щоб тут працювати необхідно вивчити культуру, історію, традиції, абсолютно все про цю країну. Це робота дипломатів. Іноді ми читаємо про Туреччину багато речей, які не відповідають дійсності. Дипломат може або написати власні думки або ж дослідити питання та підказати своєму Уряду, як правильно вчинити. На мою думку, наше Посольство є Посольством, що дійсно намагається зрозуміти, що відбувається. Вікілікс скоро забудеться. Якщо хтось хоче розглядати брудну білизну інших, ми не в змозі цього зупинити. У нас немає часу на це, нам необхідно працювати. Президент України та Прем’єр-міністр Туреччини сказали, що протягом 5 років на необхідно вдвічі збільшити товарообіг. Хіба це легко? Нам необхідно багато працювати.

Луческу – окрема історія

Я сам граю у футбол. Я був на церемонії вручення нагороди на стадіоні Фенербахче Шюкрю Сарачоглу, коди «Шахтар» у 2009 році виграв Кубок УЄФА. Найбільша заслуга Мірчу Луческо. Він дуже досвідчений та талановитий тренер, він довів це і в Туреччині. Якщо коли тренер приходить в команду вона починає вигравати європейські кубки, це означає, що без нього вона цього зробити не може. Луческу – окрема історія.

«Аксійон» (Туреччина), С.Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Туреччині

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux