Портал в режимі тестування та наповнення
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною і Туреччиною
Опубліковано 26 серпня 2012 року о 17:04

У сфері освіти

У сфері освіти

Співробітництво між Україною і ТР в галузі освіти здійснюється на основі Угоди про співробітництво між Міністерством освіти України та Міністерством національної освіти і Ради вищої освіти Турецької Республіки, підписаної 21 травня 1998 року.

Важливим результатом розвитку співпраці з ТР в освітній сфері в 2017 р. стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в сфері вищої освіти між РВО ТР та МОН України в рамках візиту Прем’єр-міністра та Міністра освіти України до ТР 14 березня 2017 р. 

У лютому 2017 р. на базі Інституту ядерних досліджень Анкарського університету проведено Українсько-турецький науково-практичний семінар з питань освіти та співпраці в сфері атомної енергетики за участі понад 200 спеціалістів, в ході якого представлено освітні можливості українських вищів в сфері атомної енергетики, обговорено перспективи співробітництва між регуляторними органами України і ТР, встановлено робочі контакти між українськими і турецькими університетами з метою подальшого укладання двосторонніх протоколів про співпрацю. У вересні 2017 р. в рамках візиту турецької делегації до України відбулися візити до навчально-тренінгового центру на базі ЗАЕС та Інституту ядерних досліджень НАН України, підписано протоколи про співпрацю між Анкарським університетом та Одеським національним політехнічним університетом і Київським політехнічним інститутом.
Важливим результатом підписання Меморандуму стало відкриття першої в ТР спеціальності «українська мова та література» на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету. Наразі на кафедрі працює два українських викладача, перший набір – 18 студентів. 27 березня ц.р. Міністр освіти і науки Л.М.Гриневич взяла участь в офіційній церемонії відкриття кафедри української мови і літератури на базі Стамбульського університету спільно з Головою Ради вищої освіти Є.Сарачем.

У рамках візиту Президента ТР Р.Т.Ердогана до України 9 жовтня 2017р. підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України ім. Г.Удовенка при МЗС України та Дипломатичною академією МЗС ТР, домовлено про регулярні програми стажування українських дипломатів на базі ДА МЗС Туреччини. Перша програма, в якій взяли участь 10 дипломатів МЗС України, а також представники зовнішньополітичних департаментів АПУ, КМУ та ВРУ,  успішно відбулася 12-18 березня 2018 р.

Інтенсивно розвивається співробітництво між ВНЗ двох країн. Зокрема, в 2017 р. підписано низку двосторонніх протоколів про співпрацю між українськими і турецькими університетами, вдвічі збільшилася кількість турецьких студентів, що навчаються в Україні (близько 1300 студентів в 2017 р. в порівнянні з 775  студентами за 2018 рік). Активно розвивається співпраця між університетами в рамках програм «Мевляна», «Ерасмус» та «Ерасмус+». Слід очікувати, що ця тенденція матиме продовження і в 2019 році.

У сфері культури

Україна представлена в Туреччині у різних сферах мистецтва: кінематографу, анімації, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, скульптури, народного та сучасного танцю, кулінарного мистецтва тощо.  При цьому акцент робився не лише на  популяризації українського культурного надбання та традицій, але й на  ознайомленні турецької громадськості з сучасним українським мистецтвом.

У Туреччині регулярно проводяться концерти українських виконавців, виставки українських митців, презентації, наукові лекції, покази колекцій українських дизайнерів тощо. Щороку представники українських танцювально-мистецьких колективів та окремі виконавці беруть участь в міжнародних конкурсах та фестивалях в ТР. Україна долучається до низки міжнародних музичних та кінофестивалів, що проводяться в Туреччині.

У квітні 2019 року, за організаційного сприяння Посольства, у столиці Туреччини пройшли Українські дні під назвою «Український квітень в Анкарі» в рамках яких відбулись такі заходи: «Українські кулінарні дні» в готелі  Хілтон, за участю відомого шеф-кухаря з України Юрія Ковриженка; вистава Київського театру тіней Papasony «Роксолана»; концерт Київського камерного оркестру Національної філармонії України в концертній залі Президентського симфонічного оркестру Туреччини; виступ Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім.П.Вірського;

Крім цього, у рамках заходів культурної та публічної дипломатії у 2019 році Посольством було реалізовано низку інших проектів, серед яких: участь українських майстрів (кримсько-татарського художника-кераміста Р.Скибіна та майстра косовської кераміки М.Гринюк) у Міжнародному фестивалі декоративно-прикладного мистецтва; презентація українського стенду в рамках Фестивалю сніданків, на який Україну було запрошено в якості почесного гостя; конференція в Близькосхідному технічному університеті на тему: "Політична та соціальна динаміка в Криму з початку 2014 року" ; конференція на тему «Крим вчора, сьогодні, завтра» в Університеті Газі; публічний захід (дискусія) у ПУ щодо ситуації в тимчасово окупованому Криму за участі заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу А.Чийгьоза, лідерів кримськотатарської діаспори ТР, а також представників акредитованого в Анкарі дипломатичного корпусу країн ЄС та G7; презентація виставки архівних документів СБУ «Мені болить Крим», перекладеної турецькою мовою, під час відкриття Курултаю кримськотатарської молоді, присвяченого 75-м роковинам депортації кримськотатарського народу; виставка робіт молодої української художниці із Стамбулу Поліни Сьомочкіної в рамках Міжнародного ярмарку сучасного мистецтва ArtAnkara;  участь  двох українських танцівниць у Міжнародному фестивалі сучасного танцю та інші.

Значну роль у розвитку культурних зв’язків між Україною та Туреччиною відіграють культурні осередки української та кримськотатарської громад в ТР.

При Посольстві діє Координаційна рада українських громад Туреччини, метою якої консолідація українців Туреччини задля збереження та розвитку національної ідентичності, української культури та мови, представлення України сучасною та модерною державою, ефективного протистояння російській дезінформації. Всього на території Туреччини діє дванадцять українських спілок у містах Стамбул, Анталія, Аланія, Самсун, Бурса, Мармарис, Ізмір та Кушадаси.

У співпраці з громадою проводяться заходи з відзначення національних свят та важливих дат в українській історії, а саме: Шевченківські дні, святкування Міжнародного дня вишиванки,  День Гідності та Свободи, День Соборності, роковини окупації Криму тощо.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux