За експертними оцінками в Туреччині нараховується приблизно 35 тис. українців, які постійно або тимчасово проживають на її території.
Україна належить до трійки лідерів у рейтингу країн, чиї громадяни отримали посвідку на проживання за сімейними обставинами. Українці також входять до першої п’ятірки за кількістю отриманих дозволів на роботу в Туреччині.
Найбільше українців проживає в Стамбулі – (близько п’яти тисяч), далі йдуть Анталія (близько трьох тисяч), Бурса (понад тисяча), Анкара (близько тисячі), Ізмір (понад п’ятсот), Мугла (майже п’ятсот). В інших містах Туреччини кількість українських громадян не перевищує двохсот.
У провінції Ерзінджан на сході Туреччини проживає понад тисячу громадян України, які є етнічними турками-месхетинцями. Вони були переселені турецькою владою у 2015-2016 рр. із зони бойових дій на сході України. Хоча їхня рідна мова — турецька, вони добре володіють українською, більшість з них залишається українськими громадянами та має тісні зв’язки з Україною.
В Туреччині наявна потужна кримськотатарська діаспора (від 2 до 6 млн.), що має розгалужену мережу своїх громадських організацій.
Зараз в ТР діють 15 українських спілок - у Стамбулі, Анталії, Аланії, Анкарі, Самсуні, Бурсі, Мармарисі, Ізмірі, Кушадаси, Адані та Бодрумі.
Відповідно до Конституції ТР єдиною державною мовою, обов’язковою для вивчення для усіх громадян країни, є турецька. Вивчення мов нацменшин відбувається, в першу чергу, в рамках діяльності культурно-освітніх громадських організацій, які забезпечують також культурно-освітні та інформаційні права нацменшин (бібліотеки, електронні ЗМІ, школи, гуртки, художні колективи).
За підтримки Посольства та українських консульських установ, у Анкарі, Анталії, Стамбулі, Ізмірі, Бурсі та Кушадаси діють українські суботні школи.
У березні 2018 року на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету вперше в Туреччині було відкрито спеціальність «українська мова та література».
У 2017 р. при ПУ в ТР було створено Координаційну раду українських громад Туреччини, членами якої є голови українських і кримськотатарської громадських організацій. Головним завданням Ради є координація зусиль, спрямованих на розвиток національної культури, мови і традицій, підтримку суверенітету і територіальної цілісності України.
Громадськими осередками українців Туреччини, разом з представниками кримськотатарської діаспори та за сприяння Посольства проводяться різноманітні заходи культурного та громадсько-політичного спрямування, організовуються інформаційні кампанії, публічні акції, виставки тощо. Місцеві українці займаються волонтерською діяльністю, допомогою дітям, які приїжджають на лікування до Туреччини.
Суспільно активна частина українців, які проживають у різних регіонах Туреччини об’єднані також у неформальні групи в соціальних мережах Facebook і Тwitter, зокрема, «Українці в Стамбулі», «Українська діаспора в Туреччині», «Українці Анкари» тощо.
Створено три інтернет-сайти для української громади та інформаційний портал «Ukr-Ayna».
Здійснюються кроки у напрямку інтеграції українських громад Туреччини до світової мережі українських громад, а також налагодження взаємодії між світовими рухами українців та кримських татар.