• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Türkçe
Українська громада в Туреччині
Опубліковано 10 червня 2022 року о 15:00

За наявними орієнтовними даними число українців, які постійно чи тимчасово мешкають на території Туреччини складає 35-37 тисяч осіб.

Разом з тим, після початку повномасштабної загарбницької війни РФ проти нашої країни 24 лютого 2022 року, за даними турецької влади, до Турецької Республіки в’їхало 181 тис. наших співвітчизників, проте станом на червень 2022 року виїхало 135 тис.

Серед країн, чиї громадяни отримали посвідку на проживання за сімейними підставами, Україна належить до п’ятірки лідерів. Випереджають Україну Азербайджан, Росія та Сирія.

Українці також увійшли до першої п’ятірки за кількістю отриманих дозволів на роботу у Туреччині.

Географічний розподіл українців за регіонами станом виглядає так: Стамбул – близько 5000, Анталія – близько 3000, Бурса – понад 1100, Анкара – близько 1000, Ізмір – понад 600, Мугла - 486, Коджаелі - 193, Айдин - 150, Мерсін – 114, Адана - 110. В інших містах Туреччини кількість українських громадян не перевищує сотні. Разом з цим, з огляду на велику кількість вимушених тимчасових переселенців з України, дані можуть тимчасово різнитися.

Варто зазначити, що у провінції Ерзінджан, на сході Туреччини, проживає понад тисячу громадян України, які є етнічними турками-месхетинцями. Вони були переселені турецькою владою у 2015-2016 рр. із зони бойових дій на сході України. Згаданій  категорії осіб, відповідно до окремого рішення Уряду Туреччини, надається громадянство цієї країни у спрощеному порядку. Хоча їхня рідна мова — турецька, вони добре володіють українською, більшість з них залишається українськими громадянами та має тісні зв’язки з Україною.

Особливістю роботи із закордонними українцями в Туреччині є наявність потужної кримськотатарської діаспори (від 1,5 до 3 млн.), що має розгалужену мережу громадських об’єднань, переважна більшість з яких займає послідовну позицію на підтримку України та тісно співпрацює з українськими спілками.

«Ядро» українських громад Туреччини складають українські жінки (молодого та середнього віку), які одружені з громадянами Туреччини. Лише частина з них є соціально активними. Інші ж, в силу сімейних, матеріальних чи інших обставин, не беруть участі у громадському житті місцевих українців. Серед них є, на жаль, й такі, які досі відчувають себе частиною «русского мира», проте, після початку повномасштабної війни Росії проти України, частка такої категорії осіб почала зменшуватися. Багато хто з них, крім українського, також має і турецьке громадянство.

Активне «ядро» української громади налічує в Стамбулі – понад 50 осіб, в Анталії – понад 40 осіб, в Анкарі – близько 20. Значну частку української діаспори становлять викладачі, підприємці, перекладачі тощо.

З початком широкомасштабного вторгнення РФ до України 24 лютого 2022 року Посольством та консульськими установами України через можливості українських громад було організовано проведення інформаційних та громадських акцій на підтримку України, ЗСУ, засудження агресії РФ проти нашою країни, а також військових злочинів ЗС РФ на території України.

Також, наші співвітчизники не стояли осторонь і у питаннях практичної допомоги Україні та її народу. Так через можливості українських громад по всій Туреччині було організовано та налагоджено збір гуманітарної, медичної, фінансової та продовольчої допомоги на потреби України, а також надається активне сприяння у тимчасовому розселенні і забезпеченні необхідної допомоги вимушеним тимчасовим переселенцям з України.

Станом на 2022 рік в ТР діють 18 українських спілок – у Самсуні «Чорноморська Асоціація Українців», у Бурсі «Товариство Українців в Бурсі», у Ізмірі «Об’єднання українців Ізміра», в Анталії «Спілка українців Анталії», «Середземноморське Об’єднання українців м.Анталія», «Українська родина», у Стамбулі «Українське товариство взаємодопомоги», «Українське культурне товариство», в Анкарі «Українська спілка», у Мармарисі «Спілка української культури і солідарності», в Адані «Культурно-освітнє Товариство Солідарності, співпраці та дружби Адани та України», у Коньї «Спілка культури та взаємодопомоги українців м. Конія», в Аланії «Асоціація солідарності «Українська Аланія», у Кушадаси «Українська культурна спілка», у Мерсіні «Мерсінська культурно-туристична та освітня асоціація», в Ізмірі «Українська спілка солідарності в Ізмірі», у Бодрумі «Українці Егейського Регіону» та «Українці в Бодрумі».

При Українському культурному товаристві у м.Стамбулі функціонує Міжнародний ліцей ім. Т.Шевченка, де навчаються українці та представники інших національностей. Навчальний процес у ліцеї здійснюється у рамках співробітництва з Міжнародною українською школою при Міністерстві освіти та науки України і за державною програмою українських загальноосвітніх шкіл.

Відповідно до Конституції ТР єдиною державною мовою, обов’язковою для вивчення для усіх громадян країни, є турецька. Вивчення мов нацменшин відбувається, в першу чергу, в рамках діяльності культурно-освітніх громадських організацій, які забезпечують також культурно-освітні та інформаційні права нацменшин (бібліотеки, електронні ЗМІ, школи, гуртки, художні колективи).

За підтримки Посольства та ГКУ в Стамбулі в Анкарі, Анталії, Стамбулі, Ізмірі, Бурсі та Кушадаси діють українські суботні школи, щонайменше ще одна суботня школа планується до відкриття у м.Конья.

На кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету з 2018 року функціонує спеціальність «українська мова та література».

Громадськими осередками українців Туреччини, разом з представниками кримськотатарської діаспори та за сприяння Посольства проводяться різноманітні заходи культурного та громадсько-політичного спрямування, організовуються інформаційні кампанії, публічні акції, виставки, які демонструють військові злочини РФ проти України.

За підтримки Посольства активно функціонують інтернет-сайти для української громади та інформаційний портал «Ukr-Ayna».

Здійснюються кроки у напрямку інтеграції українських громад Туреччини до світової мережі українських громад, а також налагодження взаємодії між світовими рухами українців та кримських татар.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux