Посольство України в Турецькій Республіці

Київ 21:50

Українці у Туреччині

За експертними оцінками в Туреччині нараховується приблизно 35 тис. українців, які постійно або тимчасово проживають на її території.

Географічний розподіл українців за регіонами (згідно з останніми оприлюдненими статистичними даними) виглядає так: Стамбул - 4841, Анталія - 2633, Бурса - 1027, Анкара - 707, Ізмір - 588, Мугла - 486, Коджаелі - 193, Айдин - 138, Мерсін – 114, Адана - 110. В інших містах Туреччини кількість українських громадян не перевищує сотні.  

У провінції Ерзінджан на сході Туреччини проживає понад тисячу громадян України, які є етнічними турками-месхетинцями.

В ТР діють 12 таких спілок - у Стамбулі («Українське культурне товариство», «Українське товариство взаємодопомоги»), Анталії («Українська Родина», «Українське культурно-мистецьке об’єднання», «Середземноморське об'єднання українців»), Аланії («Асоціація солідарності «Українська Аланія»), Анкарі («Українська спілка»), Самсуні («Чорноморська асоціація українців»), Бурсі («Товариство українців в Бурсі»), Мармарисі («Спілка української культури і солідарності»), Ізмірі («Українська спілка солідарності в Ізмірі») та Кушадаси («Українська культурна спілка).

У Стамбулі при Українському культурному товаристві з 2008 р. функціонує Міжнародний ліцей ім. Т.Шевченка, де навчаються українці та представники інших національностей. Навчальний процес у ліцеї здійснюється у рамках співробітництва з Міжнародною українською школою при Міністерстві освіти та науки України і за державною програмою українських загальноосвітніх шкіл.

За підтримки Посольства та ГКУ в Стамбулі з 2017 року в Анкарі, Анталії, Стамбулі, Ізмірі, Бурсі та Кушадаси діють українські суботні школи.

У квітні 2017 р. при ПУ в ТР було створено Координаційну раду українських громад Туреччини, членами якої є голови українських і кримськотатарської громадських організацій. Головним завданням Ради є координація зусиль, спрямованих на розвиток національної культури, мови і традицій, підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, а також забезпечення участі місцевих громад у діяльності Світового конгресу українців.

Громадськими осередками українців Туреччини, разом з представниками кримськотатарської діаспори та за сприяння Посольства проводяться різноманітні заходи культурного та громадсько-політичного спрямування, організовуються інформаційні кампанії, публічні акції, виставки, які розкривають зміст злочинів РФ проти України.

Місцеві українці займаються волонтерською діяльністю, допомогою дітям, які приїжджають на лікування до Туреччини.

Суспільно активна частина українців, які проживають у різних регіонах Туреччини об’єднані також у неформальні групи в соціальних мережах Facebook і Тwitter, зокрема, «Українці в Стамбулі», «Українська діаспора в Туреччині», «Українці Анкари» тощо. За підтримки Посольства створено два інтернет-сайти для української громади та інформаційний портал «Ukr-Ayna».

Здійснюються кроки у напрямку інтеграції українських громад Туреччини до світової мережі українських громад (дві українські спілки Туреччини стали асоційованими членами СКУ), а також налагодження взаємодії між світовими рухами українців та кримських татар.